Hazır besinler hasta ediyor

Aşırı şişmanlığın nedenlerinden biri olan ucuz ve hazır gıdaların tüketimi, insanların uzun dönemde daha fazla sağlık problemiyle karşı karşıya kalmasına neden oluyor.

Beslenme uzmanları Amerikan halkının aşırı şişmanlık riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda sık sık uyarıda bulunuyor. Araştırmalar Amerikalı tüketicilerin hazır gıdaya yılda 110 milyar dolar harcadığını ortaya koyuyor.

Ekonomik durgunluğun etkileri kök salmaya başladıkça Amerikalılar hayat tarzları ve bütçelerinde daha fazla değişiklik yapmayı tercih ediyor. Bu bütçe değişikliği birçokları için Burger King ve Wendy’s gibi daha ucuz yiyeceklerin satıldığı restoranlardan yemek anlamına geliyor.

Birçok restoranın kar oranı düşerken hazır gıda restoranlarının satışlarında artış gözleniyor.

Nisan ayında McDonald’s’ın satışlarında geçen yıla kıyasla dünya genelinde yüzde 6 virgül 9 oranında artış kaydedildi. Ancak beslenme uzmanları bu tür gıdaların kolestrol ve yağ oranının fazla olduğunu ve yeterince taze meyve ya da sebze içermediğini belirtiyor.

Howard Üniversitesi’nden Doktor Lalita Kaul çok fazla hamburger, patates kızartması ya da kızarmış gıda yemenin sağlığa olumsuz etkileri olacağını belirtiyor.

Doktor Kaul, “Bu tür gıdalar yüksek miktarda sodyum ve yağ içeriyor. Aşırı yağ ve sodyum hipertansiyona ve damar tıkanıklığına yol açabilir. Bu da kalp krizine neden olur,” diyor.

Doktor Kaul tok ve sağlıklı kalmak için marketlerde et, sebze ve meyvelere uygulanan indirimlerin takip edilmesini öneriyor. Kızartma yerine fırında pişirme ve dengeli beslenme de önerilen yöntemler arasında.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.