Günlük egzersiz programınızı güncelleyin

Kendini egzersiz yapmaya adamış olanlar bile zaman zaman bu rutinden sıkılıyor. Uzmanların verdiği bilgilere göre; motivasyonun azalması, hareketlerin kısa kesilmesi ve ilk zamanlardaki heyecanın kaybolması, vadesini doldurmuş bir egzersiz programının belirtileridir. Günlük egzersizlerinizi yapmamak için bahaneler arıyorsanız, sizi heyecanlandıracak yeni aktiviteler bulmak için harekete geçin…

Hızlı çözüm
Önce, sizi gerçekten neyin sıktığını belirlemek için hâlihazırdaki egzersiz rutininizi değerlendirmeye alın. En sevdiğiniz aktivite üzerine yeni bir varyasyon – örneğin, step-aerobik yerine kickbox, veya makinede çalışma yerine serbest ağırlık kaldırma – artık tadı kaçmış olan rutin egzersizlerinize yeni bir soluk getirmek için yeterli olabilir. Eğer devamlı iç mekânlarda egzersiz yapıyor, koşu bandında veya kondisyon bisikletinde kilometreler kat ediyorsanız, biraz manzaranızı değiştirin ve çalışmanızı dışarıya taşıyın. Patikalarda dere-tepe koşun, yürüyün, bisiklete binin; mevsim uygunsa havuz yerine gölde veya denizde yüzün.

Daha büyük değişiklikler yapın
Rutin egzersizlerinize yeni boyutlar getirmek yeterli olmuyorsa, daha büyük değişikliklerin zamanı gelmiş demektir. Tamamen farklı, yeni bir aktiviteye başlayın – özellikle de yapacağınızı aklınızın ucundan geçirmediğiniz bir şeye. Mesela, şimdiye kadar hep tek başınıza çalıştıysanız, voleybol veya basketbol gibi bir takım sporuna başlayın. Ya da, hep yapmaya çekindiğiniz bir aktiviteye yazılın; maceraya olan susuzluğunuzu bir kaya-tırmanışı kursunda gidermek gibi.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.