Uyku sorunları nasıl çözülür?

Uyku sorunları nasıl çözülür?

Gerek özel hayat, gerekse iş hayatı kaynaklı stresin yol açtığı uyku sorunları çözülmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Uyku sorunları nasıl çözülür?

Uzmanlar, birçok nedenden kaynaklı stresin uyku sorunlarına neden olacağını ve bunun sonucunda da uykusuzluk gibi problemlerin ortaya çıkabileceğini belirtiyor. Vücudun kendisi için gerekli olan uykuyu uzun süre yeterli düzeyde almaması ise ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkması ile sonuçlanabilir.

Yeterli uyku ve verimli bir dinlenme ile ilerde yaşanabilecek sağlık problemlerinin önüne geçmek için önemli maddeler olarak nitelendirilir. Peki uyku sorunları ile nasıl baş edilebilir ve uykusuzluğun çaresi nedir. İşte uyku sorunlarıyla baş edebilmek için uzmanların çözüm önerileri…

Yatmadan 3 saat önce bir şey tüketmeyin

Geceleri yatmadan en az 3 saat önce çay, kahve ve sigara tüketimini bırakmış olmalısınız. Yatma saatinize yakın içtiğiniz çay, kahve ve sigara uykunuzu en az yarım saat erteleyecektir.

Akşam yemeklerinde de sindirimi kolay ve hafif yiyecekler yemeye özen göstermelisiniz. Akşamları sindirimi zor ağır besinler tüketmeniz hazımsızlık problemlerine neden olacaktır. Her ne kadar bu durum uyumanızı engellemese de verimli bir uyku uyumanızı engelleyecek ve ne kadar çok uyusanız bile yorgun olarak uyanacaksınız.

Doktorunuzdan uyku ilacı tavsiyesi alın

Uyku sorunlarınızda artış gözlemliyorsanız ve bu durum hem sosyal hayatta hem de işte sizi olumsuz bir şekilde etkilemeye başladıysa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuzun tavsiyesi ve bilgisi dâhilinde uygun bir uyku ilacını yine doktorunuzun tavsiye edeceği dozda kullanabilirsiniz.

Uyku düzenleyici bitki çayları için

Uyku sorunlarına katkısı olan kahve ve siyah çay yerine sakinleştirici etkiye sahip papatya çayı ve rezene çayı gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Sakinleştirici bitki çayları, gün içinde yaşamış olabileceğiniz stresi azaltır, kaygıyı giderir. Bunu sonucunda da daha rahat bir uyku düzeniniz olacaktır.

Yatak odanızın ortamını gözden geçirin

Uyuyacağınız yerin ortamı da sağlıklı bir uyku uyumanız için oldukça önem arz eder. Sağlıklı ve derin bir uyku çekebilmek için yatak odanızın ortamının serin ve karanlık olmasına özen göstermelisiniz.

Spor yapmayı ihmal etmeyin

Yapacağınız egzersizler sadece gün içinde aldığınız fazla kalorileri yakmanıza yardımcı olmaz, uyku problemleriyle karşılaşmanızın da önüne geçecektir. Günde en az 30 dakika terlemenizi sağlayacak egzersizler yapmalısınız. Bu durum vücudunuzun yorulmasına neden olacak ve rahat bir şekilde uykuya dalmanıza yardım edecektir.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.