Stresle baş etmenin 10 yolu

Stresle baş etmenin 10 yolu

Gün içinde çok mu stresli oluyorsunuz? Ve bu da size sıkıntı mı veriyor? Peki, stresi yenmenin en kolay yollarından yararlanmak istemez misiniz? İşte stresten etkilenmemek için yapabilecekleriniz…

Egzersiz yapın

Egzersiz mutluluk hormonu salgılayarak rahatlamanızı sağlar. Eğer dışarı çıkmak zorunda değilseniz hızlı bir yürüyüş yapın ve kan dolaşımını sağlayın. Kilo vermek için değil sağlıklı ve makul kalmak için egzersiz yapın.

Doğru beslenin

Stresli olduğunuz için pasta, kek, çikolata, cips gibi gıdaları fazlaca tüketmeyin. Bu stresinizin azalmasına yardımcı olmayacaktır. Beden ve zihne faydalı besinler yiyin. Yeşil gıdalar tüketmeniz bağışıklığınızı güçlendirirken, zihinsel olarak da rahatlamanızı sağlar.

Fark edin

Stresin sizi alıp götürmesine izin vermeyin. Strese neden olan durumu fark ederek, düzeltmeye çalışın. Sizi çok fazla etkilemesine izin vermeden, olumsuz etkilerinden korumanın en önemli yolu budur. Sorunu içinizde saklamayın. Stres konusunu bir arkadaşınızla konuşun. Paylaşmadığınız biriken sorunlar sıkıntıyı artırabilir.

Mizah duygunuzu koruyun

Eğer stres kaynağınızı paylaşma şansınız varsa konuyla dalga geçebilir, sorunu hafifletebilirsiniz.

Her zaman mutlu olun

Hayatta bazen olumsuz gelişmelerin yaşanabileceğini aklından çıkarmayın. Stres faktörlerini ağırbaşlılıkla ve sakinlikle karşılayın. Başınıza gelen iyi olaylar için teşekkür edin. Mutluluğunuzu artırın. Böylece güneşli havayı gri bulutlar ve fırtınadan daha çok fark edeceksiniz.

Eğlenceye vakit ayırın

Her zaman bir yerlerde bir şeylerle meşgulseniz, önemle şeyleri kaçırıyor olabilirsiniz. Eğer eğlenceli bir şeyler yapma fırsatınız varsa yapın ve boş verin.

Derin bir nefes alın

Stres altında olduğunuzu düşündüğünüz zaman derin bir nefes alın. Bir saat için bile olsa düşüncelerinizi uzaklaştırmaya çalışın. İnsanların rahatlamak için tercih ettikleri yollar farklıdır. Yürüyüş, meditasyon, güzel bir banyo sizi rahatlatabilecek seçeneklerden olabilir.

Sessizlik ve barış

Her zaman gülümse. Bu rahatlamak için en kolay yöntemdir.

Televizyondan uzak durun

Televizyonda yer alan olumsuz birçok haber sizi bugün ya da gelecekle ilgili stres altına sokabilir.

Uyuyun

Uyumak bazı olayları daha sonra yeniden değerlendirebilmenizi sağlar. Dinlendikten sonra sakince yeniden sorunun üzerinde düşünün.

YORUMLAR (1)

  1. Stresi önlemek için yapabilecekleriniz konusunda; TV izlemeyin yazılmış. Maalesef stresin ya da böyle duyguların bir düğmesi yok ki kapatalım düğmesine basıp.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.