AIDS’e çare bulundu mu?

AIDS'e çare bulundu mu?
AIDS’e çare bulundu mu?

İngiltere’de kemik iliği nakli yapılan ve uzun süredir HIV taşıyıcısı olarak yaşatan iki hastanın vücudunda ameliyattan sonra AIDS hastalığına yol açan HIV virüsüne rastlanmadığı belirtildi.

Brigham Kadın Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü’nden Dr. Timothy Henrich ile Dr. Daniel Kuritzkes adlı araştırmacılar, kemik iliği nakli yapılmadan önce kan lenfositlerindeki HIV kolaylıkla belirlenen 2 erkek hastada, ameliyatlarının üzerinden geçen 8 aydan itibaren HIV’in izine rastlanmadığını açıkladı.

HIV DNA’sı ya da RNA’sı tamamen yok oldu

Biri 2 yıl diğeri ise 4 yıl önce Brigham Kadın Hastanesi’nde kemik iliği nakli yapılan hastalarda HIV izlerinin kaybolduğunu anlatan araştırmacılar, şu anda hastaların kanında belirlenebilir HIV DNA veya RNA’sının bulunmadığına işaret etti.

Hastalardaki, HIV’e maruz kalma ölçüsü olarak kullanılan HIV antikorlarında da azalma görüldüğünü anlatan araştırmacılar, hastalara HIV’e karşı kullanılan antiretroviral ilaçların verilmeye devam ettiğini belirtti.

“Tamamen yok olması şaşırtıcı oldu”

Araştırmacılardan Henrich Science Daily gazetesine yaptığı açıklamada, “HIV’in hastaların plazmasından kaybolmasını bekliyorduk. Ama, hücrelerinde HIV’e ait hiçbir ize rastlanmaması bizim için şaşırtıcı oldu” dedi.

Henrich, araştırmalarının ikinci aşamasının, hastaların dokularında HIV bulunup bulunmadığını belirlemek olacağını kaydetti. Araştırmacılardan Kuritzkes, bu durumun bilim adamlarına önemli bir bilgi verdiğini söyledi.

Kuritzkes, son gelişmelerin, antiretroviral ilaçlar kullanan kemik iliği nakli yapılmış hastaların bağışıklık sisteminde yeniden oluşan hücrelerin, yeniden HIV bulaşmasına karşı korunduğunu gösterdiğini söyledi.

İnsanların bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bir virüs olan HIV, ilaçlarla kontrol altına alınmadığı durumlarda ilerlemiş vakalar için ölümcül AIDS hastalığına yol açıyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.