Antik havuzda cilt sağlığı

Antik havuzda cilt sağlığı
Antik havuzda cilt sağlığı

Pamukkale’ye gelen turistler, ciltlerini gençleştirmek, cilt yaralarını iyileştirmek için 36 derece su sıcaklığına sahip antik havuzda yüzüyor.

Cildini gençleştirmek, cilt yaralarını iyileştirmek isteyen turistler, hava sıcaklığının 40 dereceyi bulduğu Denizli’de, 36 derece su sıcaklığına sahip antik havuzda şifa arıyor.

Doğa ile tarihin buluştuğu, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ve Denizli’nin dünyaya açılan penceresi Pamukkale, şifalı suyu ve bu suyun oluşturduğu travertenlerin sunduğu görsel zenginlikle her gün binlerce turisti ağırlıyor.

Pamukkale Örenyeri İktisadi Koordinatörü ve Pamukkale Turizmciler Derneği Başkanı Ali Aktürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pamukkale suyunun sıcakken şifa dağıtan iyi bir doktor, soğuduğu zaman da travertenleri oluşturan iyi bir mimar olduğunu söyledi.

Yaz kış 36 derece olan suyun kaynağında yer alan antik havuza günde ortalama bin 500 kişinin girdiğini anlatan Aktürk, şunları söyledi:

“Bu beyaz örtüyü oluşturan termal suyun en önemli kaynaklarından biri antik havuzda bulunur. Havuzun içinde 2 bin yıllık sütunlar ve tarihi kalıntılar var. 36 derece sıcaklığındaki termal suya yaz, kış girilebilir. Pamukkale termal suyunun tedavi edici özelliği, çok eski çağlardan beri anlaşılmış, yüzyıllar sonra şifa niteliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Pamukkale suyu her türlü romatizmal hastalıklar, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıklarına iyi geliyor. Dünyanın tanıdığı bu havuzda binlerce insan şifa arıyor. Havuzun yanındaki kükürtlü su içilebiliyor. Güzellik suyu dediğimiz bu suya özellikle kadınların yoğun talebi oluyor.”

Termal antik havuza girişin kişi başına 30 TL olduğunu, ancak 10 günlük sağlık tedavisi için gelenlere ayrı bir fiyat uygulaması yaptıklarını ifade eden Aktürk, “Sağlık hizmeti almak için Pamukkale ve Karahayıt’a gelenler, müze kart aldıkları zaman havuzdan 12 TL’ye yararlanabiliyor. Bu uygulamanın yapılmasındaki amaç para kazanmak değil, şifa arayan insanlara yardımcı olmaktır” diye konuştu.

Rusya’dan tatil için Pamukkale’ye gelen gelen Anna Kron ise dışarıdaki 40 derecelik sıcaklığın kendisini olumsuz etkilemediğini belirterek, “Şifalı suda adeta uçuyorum. Havuzdan çıkıp biraz dinlenince insan yeniden o havuza girme ihtiyacı hissediyor” dedi.

Kostantin Pool ise 3 gündür Pamukkale’de olduklarını ve her gün havuza geldiklerini kaydetti. Havuzun suyunun sıcaklığıyla dışarının sıcaklığı arasında yaklaşık 5 derecelik bir farkın olduğunu belirten Pool, eşinin, suyun kendisini gençleştirdiğini düşündüğü için sudan çıkmak istemediğini belirtti.

Maria Zoya ise Rusya’dan Pamukkale’ye tatil için geldiklerini ifade ederek, “İlk kez geliyoruz, cilde çok faydalı olduğunu duyduğumuz için geldik. Cildimiz sürekli tahriş oluyordu. Bu suyun cildimizi iyileştireceğini düşündüğümüz için buradayız” diye konuştu.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.