Aşkın ömrü ne kadar, evreleri neler?

Uzmanlar, aşkın yaş ya da cinsiyet farkı olmaksızın herkes için bir ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, 30 aylık ömrü olan aşkın 3 evrede geliştiğini ve sonrasında birlikteliğin devamının taraflara bağlı olduğunu belirtiyor.

ABD’nin Rutgers Üniversitesi’nde aşkın kimyası üzerine araştırmalar yapan Dr. Helen Fisher’a göre aşk bir içgüdü.

Aşkın normal süresi olan 30 aydan sonra duruma göre birliktelik ya bitiyor ya da aşk, yerini daha derin bir sevgi ve karşılıklı anlayışa bırakıyor. İşte Fisher’in aşkın üç evresiyle ilgili teorisi:

Şehvet evresi

İlk evrede cinsellik dürtüsü ağır basıyor. İnsan çoğalma içgüdüsüyle hareket ediyor ve kiminle beraber olduğunu pek umursamıyor.

Cazibe evresi

İkinci evrede tüm dünya tek bir kişinin çevresinde dönüyor. Bu süreçte beyin yüksek miktarda dopamin hormonu salgılayarak sürekli heyecanlı olmanızı sağlıyor.

Bağlılık evresi

Bu evrede partnerinizin hatalarını ve eksiklerini göremezsiniz. Her yaptığı mükemmeldir. Bu nedenle doğru insanla birlikte olup olmadığınızı ancak üçüncü evrede anlarsınız.

Doğru insanla birlikteyseniz üçüncü evre çocuklarınızı yetiştireceğiniz dönemdir. Bu da sadece çocuklar ergenlik çağına gelene kadar sürüyor.

Üçüncü evreyi uzatıp mutluluğunuzu sürdürmenin yolu ise ilk dönemin romantik anlarını hatırlamakta saklı.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.