Ay ay hamilelik

Ay ay hamilelik
Ay ay hamilelik

Hamileliğin her evresinin farklı belirtileri vardır. Hamileliğin başlangıcından bir süre sonra aşermeye başlayan anne adayı bir dönem duygusal, bir başka dönem alıngan oluyor. İşte hamileliğin ay ay her evresi…

Anne olmak, yeryüzündeki en kuvvetli duygu galiba… Bir yandan gelecek misafirinizi beklerken, diğer bir yandan da huzursuzluklar, bulantılar, aşermeler başlar. Tabii ki bunlar tatlı huysuzluklar…

Dönem dönem hamilelerin hissettikleri değişiyor. İşte evre evre farklı aylarda hamilelerin hissettikleri…

1. ayın sonunda adet gecikmesi olacak ancak, adet belirtilerine benzer, göğüslerde hassasiyet, bel ağrısı, yorgunluk, ani ruh hali değişiklikleri görülecektir.

2. ay sabah bulantıları ve kusmaları, sık sık idrara çıkma ihtiyacı başlar. Hormonal dengelerdeki değişiklikler yüzünden psikolojik değişiklikler hissedilebilir. Bulantı hapları yardımcı olabildiği gibi bazen bulantıyı daha da artırabilirler. Bu dönemde az az ve sık sık beslenme önerilmektedir.

3. ay bulantılar ve yorgunluk azalmaya başlayacaktır. Yavaş yavaş gebeliği benimseme ve alışma söz konusu olacaktır. İkili test 11-14 hafta arasında yapılır.

4. ay karnınız artık belli olmaya başlar. Varis ve güneş lekesi oluşumları için bu dönemde önlem almanız gerekebilir. Üçlü ve dörtlü tarama testleri bu aylarda yapılır.

5. ay bebeğinizin hareketlerini yavaş yavaş hissetmeye başlarsınız. Bu dönemde özellikle demir ve vitamin takviyesi ihtiyaca göre başlanabilir. Risk söz konusu ise ayrıntılı ultrasonografi bu aylarda yapılmalıdır.

6. ay aşermeleriniz başlayıp, hızlı kilo alınabilir. Sık sık ve az az beslenmeli, sebze-meyve ağırlıklı bir diyet uygulanmalıdır. Bu aylarda bacaklarda ve karında kramplar başlayabilir. Çoğu zaman magnezyum veya kalsiyum eksikliklerine bağlı olsa da; erken doğum ihtimaline karşı, beklenmeyen durumlarda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

7. ay bacak krampları, basur, kaşıntılı cilt çatlakları, bel ağrıları, ayağınızda şişmeler, mide yanması, hazımsızlık ve nefes alma zorlukları gibi belirtiler, büyüyen gebelik ve bebeğin karın ve göğüs kafesine baskısı nedeniyle artabilir. Rutin gebelik muayenesinde bütün şikâyetlerinizi tek tek belirtmenizde fayda olacaktır.

8. ay kendi isteğinize göre; çalışabilir veya doğum izni raporunuzu alabilirsiniz. Dinlenmeye daha çok zaman ayırabilirsiniz. Egzersiz, yürüyüş yapılabilir, yeterli miktarda sıvı almayı da ihmal etmemelisiniz. Artık bütün kontrol doktorunuzdan daha çok size geçmeye başlamıştır. Bebek hareketlerinizi dikkatli bir şekilde doğuma kadar takip etmeli, hareketlerde azalma olduğu zaman doktorunuzu uyarmalısınız.

9. ay doğuma hazırlık olarak Braxton-Hicks kasılmaları denen yarım saat ile saatte bir gelen hafif kasılmalar başlayacaktır. Bu ay içinde her hafta veya iki hafta arayla doktor ziyaretlerinde bulunabilir ve sezaryenle doğum yapacaksanız ameliyat gününü belirleyebilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.