Az yemek ye, uzun yaşa

Uzmanlar, uzun ömürlü olmanın yolunun az yemek yemekten geçtiğini belirtiyor… ABD’li bilim adamlarının 20 yıllık araştırmasında az yemenin ömrü uzattığı, yaşlanmayı geciktirdiği, kanser ve şeker hastalığı riskini azalttığı ortaya çıktı…

Wisconsin Üniversitesi uzmanlarının 20 yıl boyunca makak maymunları üzerinde yaptığı araştırma, normalde alınan kalori miktarının azaltılmasının bu primat türünde yaşlanmayı geciktirebildiğini gösterdi.

Amerikan “Science” dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçları şöyle:

– 1989’da başlayan çalışmada ilk etapta 30 maymun inceleniyordu, 1994’te deneye 45 maymun daha dâhil edildi. Bugün araştırmada az yemek verilen 20 maymun ve istediği kadar yemek yiyebilen 13 maymun yer alıyor.

– İstedikleri kadar yemelerine izin verilen maymunlar günde ortalama 640 kalori tüketirken, yiyecekleri kısıtlanan maymunlar günde 480 kalori alıyor. Bu miktarlar insana oranlandığında günde 2 bin 500 kalori yerine 1900 kalori alan bir kişinin daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürdüğü belirlendi.

– Kalori oranının azaltılmasının yaşa bağlı hastalıklara yakalanma riskini 3 kat azalttığını ve hayatta kalma şansını artırdığını gösterdi.

– Uzmanlar, kalori sınırlaması getirilen maymunlarda kanser ve kalp-damar hastalıkları belirtilerinin, sınırsız yiyen maymunlara göre yüzde 50 az olduğunu vurguladı.

– Daha az kalori alan maymunlarda şeker hastalığına rastlanmadığına, diğer gruptaki hayvanlarda ise bu hastalığın yaygın olduğuna dikkat çekildi.

– Bilim adamları, kalori bakımından kısıtlı bir beslenme düzeninin beynin daha iyi çalışmasını sağladığına dair kanıtlar buldu. Buna göre bu maymunların hafızası ve sorun çözme becerisi ilerleyen yaşa rağmen daha aktif kalıyor.

– Çalışmanın sonunda istediği kadar yemesine izin verilen maymunların yüzde 50’si, sınırlı beslenen maymunların yalnızca yüzde 20’si öldü.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.