Bayramda çocukların diş sağlığına dikkat

Bayramda çocukların diş sağlığına dikkat
Bayramda çocukların diş sağlığına dikkat

Bayramlarda fazla tüketilen şeker ve tatlıların diş sorunlarına neden olabileceği konusunda ebeveynleri uyaran uzmanlar, ağız sağlığıyla ilgili problemlerin çocukların genel vücut sağlığını olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Ramazan Bayramı’nda alınması gereken önlemler hakkında bilgi veren Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, “Ağız ortamından bakterileri tamamen uzaklaştırmak mümkün değildir, ancak beslenme alışkanlıklarına yani tüketilen gıdanın şekline ve ağızda kalma süresine müdahale ederek çürük oluşumunu engelleyebiliyoruz.” dedi.

Kışlaoğlu, “Bunun için de ya şeker, tatlı gibi çürük yapıcı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmamız ya da bunları tükettikten sonra en fazla 30 dakika içerisinde dişlerimizi etkili bir şekilde fırçalamamız gerekiyor.” dedi.

Ağzı bol suyla çalkalayın

Kışlaoğlu, ağız ve diş sağlığının korunması için önerilerini şöyle sıraladı:

– Tatlı ve şeker tüketiminin hemen arkasından su içilmeli ya da şekersiz veya tatlandırıcılı sakızlar çiğnenmeli.

– Asidik ortamı azaltmak için ağzı bol suyla çalkalamalı.

– Tükürük akışının artmasını ve asidik ortamın bazik ortama dönüşmesini sağladığından havuç gibi çok çiğnenmesi gereken gıdalar ve peynir gibi lifli besinler yenilmeli.

– Bayramda tüketilen tatlı yiyeceklerin içerisinde en riskli olan lokum gibi yapışkanlı şekerlemelerdir . Diş aralarında kalan bu şekerlemeler diş ipi kullanılarak uzaklaştırılabilir.

– Çocukların dişlerindeki girinti ve oluklar erişkinlerinkine oranla çok daha derindir. Diş fırçalanması sırasında ebeveynlerin çocuklarına mutlaka yardımcı olmaları gerekmektedir.

– Meyve suları da çürük oluşturur. Bu gıdaların tüketiminin hemen arkasından bol su içilmelidir.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.