Birlikte yaşamak bir şey değiştirmiyor

Alyanslarını takmadan önce birlikte yaşayan çiftlerin evlilik süresiyle, birlikte yaşamadan evlenenlerin evlilik süresi arasında bir fark bulunmuyor.

Amerikan Hastalıkları Kontrol Merkezi tarafından yayımlanan araştırmaya göre, Amerikalı çiftler arasında hem kadınların hem de erkeklerin yüzde 28’i ilk evliliklerinden önce birlikte oturmuşlar. Bunlardan kadınlardan yüzde 23 ve erkeklerden yüzde 18’i evlenmeden önce müstakbel eşleriyle birlikte hiç yaşamamışlar.

Araştırmada, evlenmek istedikleri kadınla birlikte yaşayan ve evliliklerinin süresi 10 yılı aşan erkeklerin oranı yüzde 71 olarak ortaya çıkarken, bunu yapmayanların oranının da yüzde 69 olduğu belirlendi.

Kadınlarda da evlenecekleri erkekle birlikte yaşayan ve evlilikleri 10 yılı aşanların oranının yüzde 65, birlikte yaşamayanlarınkinin de yüzde 66 olduğu tespit edildi.

1995’te yapılan bir araştırmada, özellikle erkekler için birlikte yaşamak ileride evliliğin başarısız olacağını gösteriyordu. Kadınlar için de 1995’teki araştırmada, evliliklerinin 10 yıl sürmesi ihtimali, müstakbel kocalarıyla birlikte yaşayanların, hiç yaşamayanlardan daha zayıf olduğu görülmüştü.

Araştırma, Amerikan aileleri hakkında 2002’de 13 bin kişi üzerinde yapılan anketin verilerinin değerlendirilmesiyle yapıldı.

ABD’de, 15 ila 44 yaşlarındaki kadınların yüzde 46’sı, erkeklerin de yüzde 42’si evli.

Ülkede ortalama olarak evliliklerin üçte ikisi 10 yıl veya daha fazla sürerken, üçte biriyse 10 yıldan önce bitiyor.

40 ila 44 yaşlarındaki Amerikalıların dörtte biri, iki veya daha fazla evlilik yapmış. Bu oran erkekler için yüzde 27, kadınlar için de yüzde 26 olarak belirtiliyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.