Bronz ten modası kanser yapıyor

Deri kanserinin en önemli nedeninin güneşten gelen ultraviyole ışınları olduğunu kaydeden uzmanlar, açık tenli kişilerin, çocukluklarında ağır güneş yanığı geçirenlerin ve sıra dışı benleri olanların daha fazla risk altında bulunduğunu vurgulayor.

Son yıllarda her türlü deri kanserinde artış görüldüğünü belirten Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sıdıka Kurul, bu artışın bronz tenin popüler olması nedeniyle bilinçsiz güneşlenme modası, solaryum kullanımının artması, ev dışı aktivitelerin yaygınlaşması, ortalama yaşın yükselmesi gibi nedenlerle açıklanabileceğini belirtiyor.

Kurul, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bedeni tüm dış tehditlerden koruyan deride, güneş ışını, rüzgar, soğuk, sıcak gibi faktörlere maruz kalması nedeniyle kanser gelişebildiğine dikkati çekti.

Yanık, osteomyelit, kıl dönmesi gibi iyileşmeyen yaraların kendi haline bırakılması durumunda da deri kanseri gelişebildiğinin altını çizen Kurul, saçlı bölgeler dahil deride iyileşmeyen yaraların, büyüme gösteren lekelerin aksi ispat edilene kadar deri kanseri kabul edilmesi gerektiğini bildirdi.

Kurul, deri kanserinden korunmak için en büyük kanser etkeni olan güneşten korunmak ve bilinçli güneşlenmek, güneşten koruyucu kremler kullanmak gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Sıdıka Kurul, Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nin deri kanserleri çalışma grubu oluşturmak üzere girişimlere başladığını da bildirdi.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.