Burun estetiğinde yeni trendler

Burun estetiği ülkemizde en çok uygulanan estetik operasyonlar arasında birinci sırada yer alıyor. Burun estetiği ameliyatlarında, önceki yıllara göre en önemli yenilik, cerrahların küçültme işlemlerini giderek daha az kullanıyor olması. Doç. Dr. Nazım Çerkeş, en güzel burun estetiği ameliyatlarının, burunun yüzün diğer kısımları ile uyumlu; burunun değişik bölümlerinin kendi içerisinde orantılı olduğu başkaları tarafından ameliyat olduğu anlaşılmayan burunlar olduğunu belirtiyor.

Doçent Dr. Nazım Çerkeş, başarılı burun estetiği ameliyatları için çok önemli iki kriter olduğunu ifade ediyor. Bunlar:

1. İşlevsel olarak burunun nefes alma fonksiyonunu korunması,

2. Görsel olarak burunun yüz ile ve kendi içinde üst, orta ve alt bölümlerinin orantı içinde olması.

Çerkeş, bu kriterlerin sağlanması için geliştirilen teknikleri şöyle sıralıyor:
– Burun kökü basık olan kişilerde, kemeri azaltarak burunu küçültmek yerine burundan, burun kıkırdaklarının yeterli olmadığı vakalarda kulak veya kaburgadan alınan kıkırdaklarla basık olan burun kökünün doldurulması,
– Kıkırdakları çıkarmak yerine kıkırdaklara dikişlerle şekil verilmesi,
– Kemer alma işlemi yapılması gerekiyor ise, burunun orta bölümünde nefes alma fonksiyonunu korumak için kemerden alınan kıkırdakların burunun orta bölümüne eklenmesi.

Doçent Dr. Nazım Çerkeş, ameliyat sonrası hasta konforunun da başarılı bir operasyon için önemli bir kriter olduğunu belirtiyor. Ameliyat sonrasında nefes alma ile ilgili sorun yaşanmaması, hastanın ağrı hissetmemesi, şişlik ve morlukların asgaride olması gerekiyor. Bunların sağlanması için Çerkeş’in uyguladığı yöntemler şunlar:
– Burun içine konan tampon hastanın nefes almasını zorlaştırıyor. Bu nedenle Nazım Çerkeş, yaklaşık on yıldır yaptığı ameliyatlarda burun içine tampon koymuyor.
– Ameliyat sonrası elmacık kemikleri ve alına doğru uzanan geniş ve sert alçılar hastaya büyük rahatsızlık veriyor. Nazım Çerkeş, ameliyat sonrasında burun üzerini yalnızca burunun orta bölümünü örtecek küçük plastik bandaj ile kapatıyor.
– Ameliyat sırasında kansız çalışmak, sonrasında oluşacak morluk ve şişliklerin minimumda olması açısından büyük önem taşıyor. Bunu sağlanmasında cerrahın yeteneği, bilgi ve deneyimi, kullandığı teknikler ön plana çıkıyor. Nazım ÇERKEŞ, operasyona başlamadan önce etkisi 24 süreyle devam eden ağrı kesici ve uygulandığı bölgede kanamayı azaltan ilaçlardan oluşan enjeksiyon yapıyor. Böylece hastalar ameliyattan sonraki 24 saat boyunca hiçbir ağrı duymuyor.

Doç. Dr. Nazım Çerkeş’in burun estetiğinde uyguladığı yeni teknik ve uygulamalar sayesinde ameliyat sonrasında hastalar aynı gün hastaneden çıkabiliyor. Sonrasında 10-11. günlerde ameliyat olduğu anlaşılmayacak ölçüde morluk ve şişlikler geçmiş oluyor.

Estetik cerrahlar artık bilgisayar destekli çalışıyor
Burun estetiğinde yeni trendlerden bir diğeri de ameliyat öncesi muayene ve görüşmeler sırasında bilgisayar teknolojisinin kullanılması… Buna göre burun estetiği olmak isteyen kişinin fotoğrafı bilgisayar ortamına aktarılıyor, Estetik ve plastik cerrahların kullanımına yönelik özel bir program ile fotoğraf üzerinde yapılan değişikliklerle ameliyat sonrası elde edilecek sonuç hakkında hastaya fikir verilebiliyor.

Horlama problemi olanlara burun estetiği
Doç. Dr. Nazım Çerkeş’in yaptığı ameliyatların önemli bir kısmını Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden olmak üzere yabancı hastalar oluşturuyor. Bayanların yanı sıra son yıllarda erkekler de burun estetiğine ilgi duyuyor. Özelikle horlama şikayeti olan kişilerde burun estetiği ameliyatları büyük yarar sağlıyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.