Cildinizi lazerle yenileyebilirsiniz

Cildin lazerle tedavisi her ne kadar çok yeni bir tedavi yöntemi olsa da çok etkili bir metot olması ve birçok cilt rahatsızlığında başarıyla uygulanması birçok cilt sorunları için umut oldu.

İnsan derisi birkaç tabakadan oluşmuştur. Gözle görünen en dış tabaka epidermis adını alır. Epidermisde birçok tabaka ve çok sayıda hücrelerden oluşmuştur.

Epidermisin bazal tabakasında sürekli oluşan hücreler devamlı yenilenerek epidermisin en dış tabakasındaki hayatiyetini kaybeden hücrelerin yerini alırlar.

Epidermisin altında dermis adı verilen tabaka yer alır. Bu tabaka kollagen doku ve damarlardan oluşmuştur.

Epidermisin beslenmesi dermis tabakasındaki damarsal yapılar aracılığıyladır. Dermisin altında destek görevi gören deri altı yağ dokusu bulunur.

Hangi hastalıklar lazerle tedavi edilebilir?

Prensip olarak bütün cilt hastalıkları lazer ile tedavi edilebilir. Günümüzde en çok aşağıdaki rahatsızlıklarda uygulanmaktadır;

– Kapiller hemanjiom, telenjektaziler,

– Kahverengi, siyah ve mor benler,

– Pigment değişiklikleri,

– Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri,

– Siğiller,

– Kıllanmalar (lazer epilasyon ile),

– Yaşlanma ile ilgili kırışıklıklar,

– Nedbe dokuları,

– Dövmelerin silinmesi.

Cilt yenileme (skin recurfacing)

Lazerle cilt yenileme estetik cerrahide yeni ve başarı ile uygulanan bir metot olup ilk olarak Amerika’da geliştirilmiştir.

Lazerle cilt yenileme uygun lazer cihazı ile bilgisayar kontrolünde kırışıklıkları gidermek ve cildi tazelemek prensibine dayanır. Bu amaçla karbondioksit (CO2) lazer kullanılmaktadır.

Lazerle cilt yenilemede en üstten çok ince bir tabaka kaldırılarak cildin düzleştirilmesi ve aynı zamanda özel bir teknikle kollagen dokunun gerginleştirilmesi sağlanarak kırışıklıklar yok edilir.

Tedaviden sonraki günlerde lazer ile tedavi edilen ciltte yeni kollagen doku oluşumu ve daha genç, su tutma yeteneği yüksek hücreler oluşarak cildin tazelik ve gerginlik kazandığı görülür.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.