Çocukları stresten yogayla kurtarın

Çocuk deyip geçmeyin, modern hayatın rekabetçi ortamı bizim kadar onların da yoruyor, strese sokuyor. Bazı ülkelerde okullarda bile uygulanan çocuk yogası, ruhsal ve fiziksel gelişimde önemli yararlar sağlıyor.

Çocuk yogasının faydaları

– Sinir ve salgı bezlerini stimüle eder, iç organların işleyişini düzenler.
– Vücuda esneklik kazandırır.
– Koordinasyon yeteneğini artırır, vücudu güçlendirir. Böylece spor ve diğer fiziksel faaliyetler sırasında incinmeyi engeller.
– Öğrenmeyi kolaylaştırır. Yoga yapan çocukların yürümelerinde ve konuşmalarında hemen fark edilen değişiklikler oluyor.
– Çocuklara, yarışma stresi olmadan, kendini incelemeyi ve keşfetmeyi öğretir.
– Kendine güveni artırır.
– Hayal gücünü, yaratıcılığı geliştirir; kendini ifade etmeyi kolaylaştırır.
– Anatomi ve fizyolojiyi öğrenir.

Çocukken yoga yapmak ergenlik sorunlarını kolaylaştırıyor

Çocuklar dört yaşından itibaren yoga yapabilirler. Yoga, temel duruş biçimleri ve doğru nefes alma tekniğiyle yaşam enerjilerini açığa çıkarır.

Çocuklarda tükenmeyen bir enerji var ama çağımızda bunun çoğu bilgisayar ya da televizyon başında boşa harcanıyor. Bu enerjiyi iyi değerlendirmek için çocuğu yogaya yönlendirebilirsiniz.

Temel duruş tekniklerini öğrenirken ağaçları, hayvanları taklit ederek doğa bilinci kazanır. Çocukken yoga yapanlar, ergenlik döneminde yaşayacakları kimyasal ve fizyolojik değişimleri daha rahat atlatırlar. Düzenli yoga yapan çocuklar daha dengeli, güçlü ve sağlıklı olurlar.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.