Doğru ayakkabı seçme teknikleri

Bedenin tüm yükünü taşıyan ayaklar için doğru ayakkabı seçimi büyük önem taşıyor. Uzmanlara göre ayaktaki sorunların büyük bir kısmı yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanıyor. Özellikle kışa oranla yaz aylarında ayakta geçirilen zaman artarken hava alabilen ve terlemeyi önleyen ayakkabılar öneriliyor.

Sakarya Adatıp Hastanesi Ortopedi uzmanlarından Opr. Dr. Celalattin Tümer, yanlış ayakkabı seçiminin bir çok rahatsızlığı beraberinde getirdiğini belirtti. Doktor Tümer, yanlış ayakkabı seçiminin bacak ve bel ağrıları, yürüme bozukluğu, tırnak batmaları, mantar oluşumu, nasır, parmaklarda şekil bozuklukları, çabuk yorulma gibi rahatsızlıklara yol açtığını kaydetti.

Doğal malzemeden üretilmeli

Tümer ayakkabı seçiminde şu uyarılarda bulundu:

“Ayakkabı alırken şıklığı ve modadan ziyade ayakların rahat edebileceği ayakkabılar tercih edilmeli. Öncelikle doğal malzemelerden üretilmesi gerekiyor. Kesinlikle giyilen ayakkabı dar olmamalı, kan dolaşımını engellememelidir. Sıkılığı ayarlanabilir olduğundan bağcıklı ayakkabılar tercih edilmelidir. Mümkün olduğu kadar ortopedik ayakkabılar alınmalıdır. Bu ayakkabıların bedenin rahat taşınması ve omuriliği desteklemesi sebebiyle yararları var. Ayrıca yorulmayı geciktirir.”

Sabah almayın

Celalettin Tümer, ayakların gün boyu kısmen şiştiğini ve bu sebeple ayakkabıların sabah saatlerinde değil, öğleden sonra alınmasını önerdi. Tümer, alınan ayakkabının kesinlikle ayağı sıkmamasına özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.