Eller de yaşlanır

Eller de yaşlanır
Eller de yaşlanır

Deterjanlar, soğuk, sıcak, yaşın ilerlemesi, hava kirliliği, güneş ışınları, kötü hava koşulları gibi olumsuz etkenlerden eller de etkilenir. Rutin estetik bakımlarda dikkat edilmeyen ve hoyratça kullanılan eller, yüzümüzden daha hızlı yaşlanır.

Değişen estetik trendler birçok alanda başarı sonuçlar oluşturuyor. Ancak estetik sitemler, genel geçer kaygılar olarak anılmamalı. Estetiğin en önemli kollarından biri olan medikal estetik alanı yaşlanmayı geciktirici ve biyolojik saati geriye alan çalışmalarıyla yüz güldürücü sonuçlar yaratmakla beraber cerrahi estetiğin tamamlayıcısı ve operasyonla sonuç alınamayan konularda ameliyatsız yöntemlerle çözüm yolları sunmakta. Eller de bu alandan ziyadesiyle faydalanmışlardır.

“Eller de yaşlanır mı” demeyin. Asıl yaşlanan hatta bir çoğumuzun bilmediği, ellerin de yaşlandığıdır. Eller insanın yaşını ele veren bir organ. Yaş ilerledikçe el sırtında lekeler oluşur ve cildin altındaki damarlar belirginleşir. Cildin altındaki yağ dokusu eridiği için doku kaybı oluşur. Cilt incelir ve çökmeler, oluklar oluşur.

El sırtındaki lekelenmeler için öneriler

Peeling-laser tedavileri: Plasma ve mesolift enjeksiyonlarının kombine olarak uygulanması lekelenmelerde oldukça başarılı.

Peeling: Gliko peel meyve asitleriyle yapılabildiği gibi dermabrasyon denilen teknolojiyle üst tabakanın soyulması prensibiyle peeling etkisi sağlanabilmekte.

Plasma enjeksiyonu: Kendi kanımızın süzülmesi prensibiyle uygulanan bu enjeksiyonda growth faktör dediğimiz büyüme faktörü ile cilt dokusunun sağlamlaştırılması sağlanır. Ciltteki sarkma ve kırışıklığın tedavi edilmesi amacıyla kandaki yoğun plasma ciltteki kök hücrelerin uyarılmasını sağlar aynı zamanda kolojeni tetikleyerek cilt neminin artmasını sağlar.

Mesolift: Yoğun moleküllü aminoasitler, multivitamin, hyaluronik asit içerikli mikroenjeksiyonlarla el sırtındaki cildin nemi artırılarak kırışıklıklar giderilir. El sırında doku kayıpları, yağ erimeleri mevcutsa derin çökükler ve oluklar oluşmuşsa yılda bir uygulanabilecek dolgu enjeksiyonlarıyla şahane sonuçlar elde edilebilir.

Dolgu enjeksiyonu: El kemikleri arasındaki oluklara eşit miktarlarda yayılarak el sırtına cilt altına uygulanmak suretiyle enjekte edilir. Ardından masajla dolgu maddesinin homojen dağılımı sağlanır. Böylelikle el sırtındaki kaybedilen doku yerine konur.

El sırtına yağ enjeksiyonu: Vücudun başka bölgelerinden lokal anesteziyle ince iğnelerle alınan yağ, küçük küçük parçalar halinde yine lokal anestezi altında eldeki bölgelere enjekte ediliyor. Yağ greftiyle konulan yağ dokusu yüzde 60 – 65 kalıcı oluyor.

Tombul eller için öneriler

Mikro kanuller ve laser liposuction yöntemiyle fazla olan yağ dokuları alınmakta ve günlük periyodlarla el sırtı dokusunun düzgün olması prensibiyle el masajı uygulanır.

El sırtında koyu mavi dalgalanmalar, damar yumakları

Skleroterapi denilen varis tedavisinin ellerde uygulanması da söz konusu. Böylelikle varisleşmiş damarlar tedavi edilerek koyu ve kabarık görüntü rahatlatılıyor. El estetiğinde yas sınırı olmadığı gibi 18 yasını tamamlamış olmak yetiyor.

Unutmayın!

Lazer tedavilerini yılda bir kere tamamlamak yeterli. Dolgu enjeksiyonu yaklaşık bir yıl dayanıklılığını koruyor. Yağ enjeksiyonunun etkisi ise 1.5 yıl sürmekte ve hatta öncü yağ hücreleri ayrıştırılarak yapılan yağ enjeksiyonlarında bir kısmı kalıcı olabilmekte. Ellerimizi korumak için yapmamız gereken en önemli iki şey yeterli nemlendirmek ve güneş koruyucusu kullanmak.

Şah Yaycı

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.