Erkekler cinsel hastalıklarını gizliyor

Erkekler cinsel hastalıklarını gizliyor
Erkekler cinsel hastalıklarını gizliyor

Cinselliğe aşırı derecede önem atfeden Türk erkeğinin, cinsel bir sorunla karşılaştığında hekime başvurma oranı sadece 10’da 1. Oysa son yıllarda gelişen tıp ve teknoloji yardımıyla neredeyse çaresi olmayan sorun kalmadı.

Cinsel Wellness-Sağlıklı Yaşam Sağlıklı Cinsellik konseptiyle bir önleme, tedavi ve koruma programı oluşturan Hattat Klinik’ten Prof. Dr. Halim Hattat ve Dr. Ece Hattat, cinsellikle ilgili merak edilen soruları yanıtlıyor.

Erkeklerde en sık hangi cinsel sorunlar görülüyor?

Sertleşme sorunu, erken boşalma, cinsel isteksizlik, penis hacim bozuklukları ve penis estetik sorunlarını görüyoruz. Her 10 erkekten 7’sinde hafif-orta veya şiddetli olarak ereksiyon sorunu mevcut. Gençlerde özellikle erken boşalma yoğun. Yaptığımız çalışmalarda, erkeklerin yüzde 90’ının cinselliğe büyük önem verdiğini bulduk. Oysa her 10 erkekten yalnızca 1’i doktora başvuruyor. Utanma ve çekinme bunun en büyük nedeni.

Sorunlar sadece psikolojik mi?

Uzun yıllardır cinsel sorunların psikolojik nedenlerden veya stresten kaynaklandığı düşünülüyordu. Oysa günümüzde sorunların yüzde 70’inden fazlasının organik faktörlere bağlı olduğu biliniyor. Cinsel sorunlarda, cinselliği etkileyecek damar kaynaklı, sinirsel, hormonsal faktörlerin yanı sıra, genel sağlığa ilişkin risk faktörlerinin, ayrıca kişinin psikolojik ve sosyal yapısının incelenmesi gerekiyor.

Cinsel sorunların tedavi seçenekleri

Hangi tedavileri uyguluyorsunuz?

Sertleşme sorununun tedavileri arasında sertleşmeyi sağlayan ilaçlar, enjeksiyonlar, hormon tedavileri ve cerrahi seçenekler (penis protez ameliyatları) bulunuyor. Cerrahi dışı tedavilerde ortak nokta, sertleşme sorunu şikayetini ortadan kaldırmak. Çoğu zaman bu seçenekler denendikten sonra tedaviye cevap alınamayan veya bu tedavilerin kullanılamadığı hastalarda penis protezlerine başvurulur. Bunlara ek olarak tedavi planına cinsel terapi, çift terapisi ve psikoterapi de eklebilir.

Yeni teknolojiler ne yönde iyileşme getiriyor?

Türkiye’de ilk defa kullanılmaya başlanan yeni tedavi yöntemiyle sertleşme sorununu sadece ortadan kaldırmıyor, tedavi de ediyoruz. Yüksek enerjili şok dalgalarla damar hasarını düzeltiyor ve yeni damar gelişimi tetikliyoruz. Buna angiogenez diyoruz.

Tedavi nasıl uygulanıyor?

Ağrısız ve yan etkisi olmayan bir yöntem. Elde edilen şok dalgaları yüksek enerjili olduğundan, ultrasonik cihazlara göre 10 kat yüksek enerjiyi çok kısa sürede (1 mikro saniye) uygulama alanına veriyor. Hasta hiçbir rahatsızlık hissetmiyor. Şikayete, hastaya ve uygulama alanına göre verilen şok dalga frekansı ve süresi değişiyor. Ortalama 20 dakika süren seanslar uyguluyoruz. Haftada ortalama 1 uygulamayla 7 seansın sonunda başarılı sonuçlar alınıyor.

NPT Testi

NPT (Nocturnal Penile Tumesance), uyku testi olarak da biliniyor. Bu testin amacı, sertleşme bozukluğunun organik mi yoksa psikonejik mi olduğunun ayrımını yapmak. Her normal erkekte gece boyunca, derin uyku fazında farkında olmadan ereksiyonlar olmaktadır. NPT bu sertliklerin saptanması amacıyla yapılan bir test. Bu testle meydana gelen sertliğin kalitesi ve süresi hakkında bilgi edinmek mümkün oluyor.

Sorun damar kaynaklı mı sinirsel mi?

Damar sorunları da sinirsel problemler de sertleşmeyi engelleyen önemli faktörler arasında. Peki sorunun hangisi olduğuna nasıl karar veriliyor? Penis Renkli Doppler’i denilen bir görüntüleme tekniğiyle sorun daha derinlemesine incelenebiliyor. Doppler uygulaması uyarıcı tarzda bir film gösterilirken veya genellikle penis içine uygulanan enjeksiyon sonrasında yapılır. Bu işlem sırasında enjeksiyonun yapılma-sından yaklaşık 5 dakika sonra başlanarak tüm sertleşme dönemlerinde penise giden kan akımı incelenir. Sorun damardan kaynaklanıyorsa tanı kolayca koyulur.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.