Esrar gençlerde zeka geriliği nedeni

Esrar gençlerde zeka geriliği nedeni
Esrar gençlerde zeka geriliği nedeni

Yapılan araştırmalar, genç yaşta esrar kullananların kalıcı zeka geriliği riski ile karşı karşıya kaldıklarını ortaya çıkardı. Esrar kullanımı zeka geriliğinin yanında ayrıca birçok zihinsel rahatsızlığa da neden oluyor.

ABD’li ve İngiliz araştırmacılar tarafından yapılan ve lise öğrencilerini kapsayan araştırmaya göre, okul yıllarında esrar kullanmaya başlayan gençlerin daha düşük IQ puanı olduğu belirlendi. Esrar kullanımına erken yaşta başlayan insanları aynı zamanda dikkat bozukluğu ve hafıza kaybı yaşama oranlarının da daha yüksek olduğu tespit edildi.

Genç bağımlılar büyük risk altında

Londra’daki King’s College ve ABD’nin Duke Üniversitesi tarafından yürütülen araştırma, birçok önemli sonuç ortaya koydu. Bunlardan belki de en önemlisi, esrar kullanmaya erken yaşlarda başlayan ve yetişkinliğinde bu alışkanlığını terk edenlerin, kaybettikleri zihinsel kapasiteye yeniden ulaşamamaları.

Araştırma, Yeni Zelanda’nın Dunedin kentinde 1972-73 yıllarında doğan ve ömürleri boyunca tıbbi kayıtları kaydedilen bin kişi üzerinde yapıldı. Katılımcılar, 18, 21, 26, 32 ve 38 yaşlarında esrar kullanıklarını belirten kişileri kapsadı. Bu kişiler, 13 ve 38 yaşlarında IQ testine tabi tutulmuştu. Ayrıca, bu kişilerin zihinsel sağlıkları hakkında daha iyi değerlendirmede bulunmak için aile yakınları ve arkadaşlarıyla görüşüldü.

Bağımlıların zekası düşüş gösteriyor

Katılımcıların 20’de biri, esrar kullanımına 18 yaş öncesinde, 10’da biri ise 20’li yaşlarının başında veya ortalarında başladığında belirtti.

King’s College Psikiyatri Enstitüsü’nden Profesör Terrie Moffitt, “esrar bağımlılarının 13 yaşına kıyasla 38 yaşına kadar IQ’ların sekiz puanlık düşüş yaşadığını” ifade etti. Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmada, “bağımlılar”, 18-38 yaşları arasında belirtilen yaşların en az üçünde, haftada en az dört gün uyuşturucu madde kullanan kişiler olarak tanımlandı.

Moffitt, “Genç yaşta esrar kullanmaya başlayan insanların yetişkinliklerine olan dönemde zekalarında düşüş yaşandığı tespit edildi. Aynısı, yetişkinlikte bağımlı olan kişiler için kesin değil… Örneğin, genç yaşta esrar kullanmaya başlayan ve dört yıl kullanmaya devam edenlerin IQ’subda ortalama sekiz puanlık düşüş tespit edildi” ifadesini kullandı.

Bilim kadını, “Ancak esrar kullananların ileriki yaşlarda kaybettikleri zihinsel yetilerini tamamen elde ettiği görülmedi” dedi. Moffitt ayrıca, “sekiz puanın çok önemli değilmiş gibi göründüğünü ancak bu şekilde düşünmenin yanlış olduğunu” vurguladı.

Ortalamanın altına düşüyorlar

Esrar kullanımı nedeniyle IQ’su sekiz puan gerileyen insanlar, yaşadıkları toplumda ortalama zekaya sahip oldukları kabul edilirse, zeka sıralamasında yüzde 50’lik kesimde yer alıyor. Ancak sekiz puanlıl düşüş, onları toplumun yüzde 71’inden daha akılsız kılıyor.

Moffitt, “Araştırma, IQ seviyesi, bir insanın üniversite döneminde başarılı olabilmesi adına çok büyük önem taşıyor. Dahası, ömür boyu başarı, iyi bir gelir, yaptıkları işte gösterdikleri performans ve kalp hastalıklarına ve Alzheimer’a yakalanmama konusunda da önem taşıyor “dedi.

Zeka seviyesinin erken ölümle de ilgili olduğunu belirten İngiliz araştırmacı, “Sekiz IQ puanı kaybeden kişilerin ömürleri boyunca yaşıtlarına karşı daha dezavantajlı bir duruma düşeceğini, ayrıca algısal yeteneklerinde yüzde 10 civarında düşüş yaşanacağını” söyledi.

Genç beyin daha hassas

Moffitt, “38 yaşındaki IQ testinden önce esrar kullanmayı bırakan insanların beyinlerinde az da olsa onarım yaşandığını, ancak genç beyinlerde bu oranın çok daha düşük olduğunu” ifade etti. Kısaca, genç beyinler uyuşturucu maddenin etkilerine karşı daha hassas ve kendisini onarmakta başarısız kalıyor.

ABD’nin Michigan Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, gün geçtikçe daha fazla ABD’li genç sigara yerine esrar içmeye başlıyor. Ancak sigaranın daha zararlı olduğunu düşünmek büyük bir hata. Moffitt, “Gençler sigaranın daha zararlı olduğu düşünerek esrar kullanmaya başlıyor ve büyük bir hata yapıyorlar” dedi.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.