Estetik burun ameliyatı

Estetik burun ameliyatı
Estetik burun ameliyatı

Estetik burun ameliyatı; burnun boyutlarını küçültmek veya büyültmek, ucunu yeniden şekillendirmek, burnun kemerini uzaklaştırmak, üst dudak ile burun arasındaki kötü açıyı ve/veya burun ile alın arasındaki açıyı düzeltmek amacıyla uygulanır.

Bazı estetik burun ameliyatlarında burnun görünümünü düzeltmek amacıyla doku ilave etmek gerekebilir. Bu değişikliklerin biri veya hepsi tek ameliyatla gerçekleştirilir.

Burun ameliyatı (rinoplasti)

Burun ameliyatı (rinoplasti); burnun fiziksel görünümünün düzeltilmesi, nazorespratuar yani nefes alıp verme fonksiyonlarının düzeltilmesi yanında hastanın psikolojik beklentisinin düzeltilmesinde amaçlar.

Burun ameliyatı neden yapılır?

Burun estetiği ameliyatı, burun şeklinin düzeltildiği bir girişim olmakla birlikte, burun içindeki eğriliğin düzeltilmesi, burnun dış kısmında da bir düzelme sağlayacaktır. Özellikle bu durumun aynı operasyon sırasında düzeltilmesi son derece önemlidir.

Estetik burun ameliyatı, tüm estetik cerrahi operasyonları arasında cerrahın en çok bilgi, beceri ve deneyimine bağlı olduğu operasyonların başında gelir. Bu operasyonda hem fonksiyonel hem de dış görünüm düzeltilecektir.

Burun, yüzün ortasındaki en belirgin organdır. Bu yüzden yapılacak estetik ameliyat, son derece dikkatli ve deneyimli ellerde yapılmalıdır.

Burun ameliyatında psikolojik durum önemli

Bir plastik cerrahın rinoplasti ameliyatı olmak isteyen hasta ile daha ilk konuşma sırasında hastanın psikolojik durumunu anlamaya çalışması, ameliyat sonrası elde edilebilecek ideal sonucun hastanın kafasındaki değil, plastik cerrahın elde edebileceği sonuç olduğunu, ameliyat ve ameliyat sonrası olabilecek komplikasyonları ile hastaya ayrıntıları ile anlatması gerekmektedir.

Her insanın burnundaki kemik, kıkırdak ve deri yapısı birbirinden farklıdır. Dolayısıyla ameliyat sonrası oluşacak sonuç da her hastada farklı olacaktır. Yine de en önemli şey, her hastaya farklı burun planlaması yapıp operasyonu gerçekleştirmektir.

Kişinin kendi yüzüne giden, başkaları tarafından eleştiri almayan, yüzüne yakışır bir burun herkes açısından başarılı bir sonuçtur.

Burun ameliyatı nasıl yapılır?

Estetik burun ameliyatı, tercihen genel anestezi altında yapılması gereken bir ameliyattır. Çoğu burun ameliyatındaki kesiler burun kanatlarının içine yapılır ve oradan çalışılır.

Açık rinoplastide buna ek olarak burun ucu altında da bir kesi yer almaktadır. Bu teknikle burun içindeki bütün yapılar net bir şekilde değerlendirilir, çıkartılacak kıkırdaklar ve kalan kıkırdaklar görülerek işleme devam edilir, özellikle burun ucu ile ilgili kapalı teknikle yapılamayacak birçok uygulama, açık rinoplasti ameliyatı ile gerçekleştirilebilir. Bu nedenlerle ben ameliyatlarımı açık rinoplasti tekniğiyle yapmaktayım. Kesi, cerraha kemik ve kıkırdakları kesmesi, tıraşlaması, yeniden şekillendirilmesi ve dış görünüşünü değiştirmek amacıyla manevra yapması için giriş kapısı sağlar.

Burun ameliyatı sonrası

Burun ameliyatını takiben kemik ve kıkırdakları yeni pozisyonda korumak için buruna alçıdan bir atel uygulanır. Sıklıkla burun orta kıkırdağını korumak için, özellikle de orta kıkırdakta cerrahi uygulandıysa, burun tamponları yerleştirilir.

Estetik burun cerrahisi ortalama iki saat sürmektedir. Ameliyat esnasında, burun derisi altına yapılan uzun etkili lokal anestezik sayesinde hastalar ameliyat sonrası hiç ağrı duymamaktadırlar. Göz altlarında bir miktar şişme ve morluklar oluşmakta; ameliyatın ertesi günü en fazla olan şişlik ve morarmalar, genellikle bir hafta içinde tamamen kaybolmaktadır.

Burun ameliyatı sanılanın aksine ameliyat sonrası dönemi hasta için çok rahat geçen ağrısız bir ameliyattır. Operasyon sonrası 7. günde alçı tamamen çıkartılır. 7 gün sonunda hasta iyileşmiş olup burunda ve yüzünde şişlikler olacaktır. Bu şişlikler 1 ay sonra büyük ölçüde geçse de nihai iyileşme 1 yılda tamamlanacaktır.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.