Evlilikte aldatmalar duygusal kaynaklı

İngiltere’de yapılan bir araştırma evli olan çiftlerin yüzde 21’inin eşlerini aldattığını ortaya koydu. Araştırmalara göre evlilikte aldatma daha çok duygusal boşluklar nedeniyle yaşanıyor. Kadınlar aşık oldukları için erkekler ise karşı cinsin cazibesine kapıldıkları için aldatıyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, evli olan çiftlerin yaklaşık yüzde 21’i eşlerini aldatıyor. Bu oran beraber yaşayan sevgililerde yüzde 51’e çıkıyor.

Kadınla erkeğin aldatma nedenleri farklı

Psikiyatrist ve Psikoterapist Doç. Dr. Armağan Samancı’ya göre, Türkiye’de ‘erkek aldatır ama kadın aldatmaz’ gibi bir önyargı bulunuyor. Buna karşılık kadınlar da eşlerini, flörtlerini aldatıyor hatta eşini aldatan kadın oranında artış gözüküyor. Ancak kadın ve erkeğin eşini aldatma nedenleri farklılık gösteriyor.

Türkiye’de yapılan bir araştırmada evli kadınlara, ‘Eşinizden başka bir erkekten hoşlandınız mı’ sorusu yöneltildi. Evliliği iyi olan kadınların yüzde 13’ü, evliliği orta derecede olan kadınların yüzde 9’u, evliliği kötü olan kadınların yüzde 100’ü ‘evet’ yanıtını verdi.

Samancı’ya göre, bu araştırma, mutsuz olan kadının aldatma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor.

Eşlerini aldatan erkekler çeşitli gruplarda inceleniyor.

– İlişkisindeki mutsuzluk nedeniyle mutluluk eksikliğini tamamlamaya çalışanlar. Bunlar daha çok evliliğin ilk 10 yılı içinde görülüyor.

– Sürekli aldatma eğiliminde olan erkekler. Evlilik öncesinde de sonrasında da çoğul ilişkileri olan ve ilişkilerinde başarılı olamayan insanlar. Çocukluktan gelen iç çatışmaları var. Bağlı, güvenli ilişkiyi uzun süreli oluşturamıyorlar. Bu tür aldatma Türkiye’de daha çok yaşanıyor.

Öte yandan aldatmanın nedenleri incelendiğinde, yüzde 50 ile ilk sırayı duygusal anlamda yalnız bırakılma oluşturuyor. İkinci sırayı yüzde 30 gibi bir oranla eş ile iletişim kuramama, üçüncü sırayı ise yüzde 20 ile eşiyle cinsel sorunlar yaşama izliyor.

Aldatılma durumlarında ne yapmalı?

Doç. Dr. Samancı’ya göre aldatan erkek kendini bazı ipuçlarıyla ele veriyor. Eşi tarafından aldatılan kadın, bazı belirsizlikler duyumsuyor. Ardından eşinin söylediklerinin birbirini tutmadığına tanık oluyor. Ayrıca, aldatan erkek, karısın gözünün içine ‘suç işlemiş çocuk gibi’ bakıyor. Eve olan ilgisi ve eve ayırdığı zaman, cinsellik azalıyor.

Aldatıldığını düşünen kadınlara, emin olmadan harekete geçmemelerini söyleyen Samancı, aldatılan kadınlara şu önerilerde bulunuyor:

“Aldatılan kadın sorunu eşiyle paylaşsın. Yani, ‘böyle hissediyorum, böyle bir sorun var mı’ şeklinde konuşsun. ‘Evet’ yanıtı alındığında yas süreci, sıkıntı, uykusuzluk, tedirginlik dönemi başlayabilir. Bu dönem bir kaç hafta ile bir kaç ay sürebilir. Aldatılan kişinin eşiyle bir araya gelerek sadece karşı taraftan değil kendisinden de kaynaklanabilen sorunları çözmek için adım atması gerekiyor. “

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.