Fakirin çizmesi zenginin modası oldu

Su geçirmeme özelliği nedeniyle balıkçılarla özdeşleşen, dar gelirli ailelerin çocukları için yoğunlukla tercih ettiği lastik çizmeler şimdi kadınların ayaklarını süslüyor.

Su ve çamurdan korunmak için genellikle balıkçılar tarafından kullanılması nedeniyle “balıkçı çizmesi” olarak da anılan bu çizmeler, şimdi lüks mağazaların vitrinlerini süslemeye başladı.

Son zamanlarda da özellikle genç kızların ayaklarını süsleyen bu çizmeler, canlı renkleriyle de oldukça dikkati çekiyor. Pembe, mavi, sarı, kırmızı, siyah ve mor renkleri ile çiçekli, geometrik desenli, ekoseli ve kürklü modelleriyle lastik çizmeler, 12-35 yaş grubundaki bayanların vazgeçilmezleri arasına girdi. Markalar da çeşitli şekillerde tasarladıkları lastik çizme modellerini koleksiyonlarına dahil etti.

Bir alışveriş merkezinde ayakkabı dükkanı bulunan Mehmet Erim, söz konusu çizmeleri, ayaklarını üşütmek istemeyen ve şıklıklarından taviz vermeyen müşterilere sattıklarını söyledi.

Yağmur çizmelerinin, pek çok markanın kış koleksiyonunda yer aldığını belirten Erim, bu nedenle müşterilerin seçim yapmakta çok zorlandıklarını anlattı.

Boya gerektirmiyor

Erim, canlı renkleri ve çeşitli modelleriyle beğeni toplayan çizmelerin her ayakkabı mağazasının vitrinini süsler hale geldiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Yağmur çizmeleri, her kıyafetle kombine edilebiliyor. Elbise, etek, kot neyle istenirse kullanılabilir. Spor tarzını benimseyenler, canlı ve iddialı renklerdeki kalın tabanlı modelleri, klasik stilde giyinenler ise taşlı, tokalı, kürklü, leoparlı modelleri tercih ediyor. Farklı ve iddialı olmak isteyenler ise manzara resimlerini aratmayacak modelleri beğeniyor. Yağmur çizmeleri, temizliklerinin kolay olması ve boya gerektirmemesi nedeniyle de çok avantajlı. Bu çizmeler ayakları soğuk kış günlerinin olumsuz etkisinden koruyor. Ayakların çizme içindeki rahatlığı ise başka bir keyif sunuyor. Kalın çoraplarla dahi rahatlıkla kullanılabiliyor.”

Yağmur çizmelerinin, tahminlerinden çok daha fazla ilgi gördüğünü belirten Erim, “Bu tarzın bu kadar tutulmasında ünlü isimlerin de bu çizmeleri sıkça kullanmasının etkili olduğunu düşünüyorum” dedi.

Erim, markalarına göre fiyatları değişen çizmelerin, 19 liradan başlayıp 300 liraya kadar çıkabilen fiyatlarla satıldığını bildirdi.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.