Fazla kilolar meme kanseri yapıyor

Fazla kilolarından şikâyetçi kadınlara bir kötü haber daha geldi. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, fazla kiloların ve obezitenin meme kanserinin nüksetmesine sebep olduğunu ortaya çıkardı.

Aşırı kilolar ve obezite meme kanserinin nüksetmesine sebep oluyor. Amerika’da yapılan bir araştırmanın sonuçları aşırı kilolu ve obez kadınlara uyarı niteliğinde.

Obezite ile meme kanseri arasında bağ var. New York’ta ABD Ulusal Kanser Kurumu tarafından yapılan bir araştırma, daha önceden ortaya atılan iddiaları destekler nitelikte.

Kanser hastalarının % 65’i aşırı kilolu

Araştırmada kanser tedavisi gören 5 bin kişiden 3’te biri obez, diğer 3’te biri ise aşırı kiloluydu.

Araştırmada kullanılan veriler, geçtiğimiz sekiz yıl içerisinde her 4 kanser hastası kadından birinin rahatsızlığı nüksettiğini gösterdi. Bu nedenle hayatını kaybeden 891 kişinin 695’i meme kanseriydi.

Obez kadınlar meme kanserine tekrar yakalanıyor

Araştırmaya göre; obez kadınların meme kanserine tekrar yakalanma riski, normal kilodaki kadınlara göre yüzde 40 daha fazla. Obezite ölüm riskini de yüzde 69 artırıyor.

Fazla kilolu kadınların daha fazla östrojen hormonu ürettiğine dikkat çeken araştırma ekibi, bunun hastalığın yaygın bir türü olarak bilinen östrojen reseptöre yol açabileceğini söylüyor.

Kadınların kilo vererek riski azaltıp azaltmayacağı hala soru işareti. Uzmanlar ise, eğer gerekliyse kemoterapi ve endokrin terapilerinin öncelikleri olduğunu vurguladı.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.