Güneş koruyucuları alırken dikkat

Güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için en iyi koruyucular kıyafetler, gözlük ve şapkadır. Bunları her yerde kullanmak her zaman pratik olmayabilir. Size uygun kalın bir güneş koruyucu alın ve tepeden tırnağa uygulamayı unutmayın.

Güneş koruyucular farklı olabilir. Güneş koruyucu kremlerin SPF değerleri vardır. SPF Güneşten korunma faktörü güneşte korunma zamanınızı belirtir. SPF 15, cildinizin güneşte yanmasının kremsiz süreden 15 dakika daha geç olacağını gösterir. Bu nedenle güneş koruyucular yani güneş kremlerinin faktör değerleri en az 30 ve daha fazla olmalıdır.

Eğer sarışınsanız ve sabah 10:00, öğleden sonra 16:00 saatleri arasında dışarı çıkacaksanız SPF değeri 30 ya da daha yüksek güneş koruyucu kullanın. Çocuklarınızı da aynı şekilde koruyun.

Güneş kreminizin UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu olduğundan emin olun. Ultraviyole radyasyonları melanom kanseri gibi cilt sorunlarına neden olabilir.

İhtiyacınız olan koruyucunun özelliklerini bilin. SPF 15 sizin UVB ışınlarından yüzde 94-95 korunmanızı sağlar.
SPF 28 ise korunmanızı yaklaşık yüzde 96’ya çıkartır.

Eğer her gün güneşte uzanıyorsanız alacağınız çinko oksit, titanyum oksit ya da dioksit burnunuzu, kulaklarınızı ve dudaklarınızı korur. Bu ışık geçirmez, kimyasal olmayan güneş koruyucular hassas ciltler için idealdir.

Yüzecekseniz ya da çok terleyen biriyseniz suya dayanıklı, sugeçirmez güneş koruyucular alın.

PABAsız (para-aminobenzoic acid), parfümsüz ve alerjik maddeler içermeyen güneş kremlerini tercih edin. Eğer alerjenik cildiniz varsa cilt ürünleri arayın. Eğer alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız cildinize sürüp bekleyin. Kızarma ve kabarma yoksa kullanabilirsiniz.

Aldığınız güneş koruyucunun gözenekleri tıkamamasına özen gösterin.

Güneş koruyucunuzu güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulayın. Bazı insanlar en az 30 gr güneş koruyucuya ihtiyaç duyar. Eğer sürekli yüzüyor ya da duş alıyorsanız her iki saate bir tekrar güneş koruyucu uygulayın.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.