Güneş lekelerinden korunun

Güneş lekelerinden korunun
Güneş lekelerinden korunun

Güneş lekeleri, yaz tatilinin en büyük keyfi olan deniz, kumsal ve güneşin en büyük sıkıntılarından biri şüphesiz. Oysa güneş lekelerinin neden oluştuğunu öğrenip önlem alarak bu dertten kurtulabilirsiniz.

Güneş lekeleri çıkar mı? Güneş lekelerinden korunmak mümkün mü? Tüm bu soruların cevaplarını Estetik, Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Tuncel veriyor.

Yazın bronzlaşmak için büyük çaba harcayan özellikle kadınların güneş lekelerinden şikâyetçi olduğunu söyleyen Tuncel, lekelerin, cildin sürekli güneşe maruz kaldığı zamanlarda oluştuğuna değiniyor.

Cilt rengini oluşturan hücrelerin UV ışınlara daha fazla maruz kaldıkça dinlenme durumunda geçirdikleri sürenin giderek kısaldığını, bu hücrelerin ürettiği pigmentlerin ciltte koyu renkleri oluşturduğuna dikkat çekiyor

Lekelerin oluşumuna güneş ışığı değil UVA ve UVB ışınları etkili

Op. Dr. Alper Tuncel, cilt lekelerinin oluşumunda güneş ışığının değil, güneş ışınları ile dünyamıza ulaşan ve ozon tabakasından süzülüp gelen UVA ve UVB ışınlarının etkili olduğunu söylüyor.

Uzun süre UV radyasyonuna maruz kalmanın ciltte bir yangı sürecini başlattığını, bunun yanında arabanızdan evinize sokakta yürüdüğünüz kadar kısa süreli güneşe maruziyetin bile bu süreci başlatabildiğine değiniyor. Bunun sonucunda ciltte altı dokularda ödem, kaşıntı ve ağrı gibi belirtilerin oluştuğunu belirtiyor. Bunlar herkesçe bilinen güneş yanması sonucu gözlemlenen belirtiler.

Vücuttaki güneş kaynaklı UV ışınlarını emen ve dağıtan melanin üreten hücrelerin bu sürecin sürekliliği nedeniyle dinlenemediğini, sürekli aktif kaldığı içinde güneş lekelerini oluşturduğunu sözlerine ekliyor.

Güneş ışını, oluşmuş lekelerin koyulaşma nedeni olabiliyor

Op. Dr. Alper Tuncel, güneş dışında gebeliğin, doğum kontrol ilaçlarının, antibiyotiklerin, bazı ağrı kesicilerin, kozmetik ürünlerin, kumaş boyalarının, guatr hastalığı gibi hastalıkların cilt lekeleri oluşturabildiğini, oluşmuş lekelerin güneş ışığıyla koyulaştığına dikkat çekiyor. Gebelik döneminde oluşan lekelere “gebelik maskesi” denildiğini, güneş ışınlarının tetikleyici olabildiğini oysa asıl nedeninin ise hormonal değişiklikler olduğunun altını çiziyor.

Güneş lekelerinin tedavisi

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Tuncel, özel bir ışıkla incelenen lekelerin derinin hangi tabakasında olduğu tespit edildikten sonra uygun tedavi seçeneğine, hasta ile birlikte karar verildiğini söylüyor.

Kimyasal peeling tedavisinin derinin diğer tabakalarına ulaşabildiği için çok etkili olduğunu, kriyoterapi olarak bilinen dondurma tedavisinin ise yüzeyden lekeleri azaltabildiğine değiniyor.

Lazer tedavisinin yaygınlaştığını özellikle Fraksiyonel Karbondioksit Lazer tedavisi ile birkaç seansta çok iyi sonuçlar alınabildiğini söylüyor. Özellikle hamilelere ve yukarıda sayılan risk grupları içerisinde olanların kısa süreli dışarı çıkarken bile güneş korucu kremler kullanmalarını tavsiye ediyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.