Hava kirliliği sivilce ve saç dökülmesine neden oluyor

Uzmanlar kirli havanın özellikle baş kısmında sivilceye ve saç dökülmesine neden olduğunu belirtiyor. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi kirliliği de beraberinde getirdi. Uzmanlar kirli havanın özellikle baş kısmında sivilce oluşumuna ve saç dökülmesine neden olduğunu belirtiyor.

Hava kirliliğinin çok üst düzeyde hissedildiği akşam saatlerinde dışarı çıkılmaması gerektiği bildirilirken, çıkmak zorunda kalanların da ciltlerini temizlemeleri isteniyor.

Erciyes Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktaş, egzoz dumanları, kalorifer yakıtları, kömür yakılmasından dolayı çıkan gazların havayı aşırı derecede kirlettiğini, bunun yanı sıra hava sıcaklıklarının da mevsim normalleri üzerinde seyretmesinin kirliliği artıran faktörler arasında yer aldığını bildirdi.

Kirliliğin saç dökülmesinin yanı sıra sivilce oluşumuna da neden olduğunu kaydeden Aktaş, hava kirliğinin yağ bezlerinin cilde açılan kanalları tıkadığı için derinin hava almasının önlediğini ve sivilceye neden olduğunu söyledi.

Sivilceleri cildin yağ bezlerinin bir hastalığı olarak tanımlayan ve yağ bezlerinin cilde açılan kanalları tıkandığında sivilce lezyonları ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Aktaş, sivilcelerin genellikle yüzde, alında, sırtta, göğüste ve omuzlarda çıktığını belirtti.

Yağ bezlerinin normalde sebum adı verilen bir madde salgıladığını ve bu maddenin cildin korunmasında görev aldığını kaydeden Prof. Dr. Ekrem Aktaş, yağ bezlerinin büyük bir kısmının ise, vücutta kıl foliküllerinin içinde yer aldığını ve salgının bu folikülün yüzeyinde olduğunu açıkladı.

Herhangi bir nedenle sebumun kıl folikülünün bulunduğu bölgeden dışarı çıkamadığında folikülün bulunduğu bölgede birikmesi ile sivilceyi ortaya çıkardığına değinen Prof. Dr. Aktaş, “Vücuttaki yağın kıl yüzeyine çıkmasını önleyen en büyük faktörlerden birisi aşırı derecede görülen hava kirliliğidir. Egzoz dumanı, kalorifer yakıtları ve soba bacalarından çıkan duman-is gibi lekeler derideki gözenekleri tıkayarak vücuttaki yağın dışarı çıkmasını önlemektedir. Ayrıca sivilce kış aylarında yaz aylarına göre daha fazla artış gösterir. Çünkü güneşteki Ultraviyola ışınları ölmüş hücreleri temizler ve derinin gözeneklerini açar. Bakteri üremesini engeller. Fakat kış mevsiminde güneş ışınları ülkemize daha az geldiği için ciltte bakteri üremesi daha fazla görülür ve cilt kendisini yenileyemez bu nedenle kış mevsimlerinde sivilce daha fazla görülür” dedi.

Prof. Dr. Aktaş, sivilceden kurtulmak için temizliğin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, tahriş edici olmayan cildi kurutmayan, PH’ı dengeli bir temizleyicinin uygun miktarda köpürtülerek cilde uygulanabileceğini söyledi.

Fazla salgılanan yağın emilmesini, bakterilerin üremesini engelleyen, krem ve jellerin cilde düzgün aralıklarla sürülmesinin de sivilce oluşumunu engelleyeceğini bildiren Aktaş, iltihaplı sivilcelerde antibiyotik tedavisinin gerekebileceğini anlattı.

Kirli havanın saç dökülmesine de neden olduğunu belirten Prof. Dr. Aktaş, kirli havanın deri ve saç gözeneklerini tıkayarak saçların beslenmesini engellediğini ve böylelikle dökülme olaylarının gözlendiğini açıkladı.

Erkeklerde saçların genelde şakaklarda ve tepede döküldüğünü, bazen dazlaklığa kadar gittiğini belirten Prof. Dr. Aktaş, kadınlarda ise saç kaybının belirli bir bölgede olmadığını bildirdi.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.