İngiltere’de alışveriş çılgınlığı yaşandı

İngiltere’de, Noel’den sonraki gün olan ve “boxing day” olarak adlandırılan alışveriş gününde büyük indirimlerin yapıldı ve milyonlarca kişi alışveriş merkezlerine akın ederek milyonlarca sterlin harcadı.

İngiltere’de, Noel’den sonraki gün olan ve alışverişte büyük indirimlerin yapıldığı “boxing day”de, bu yıl da milyonlarca kişi alışveriş yaparak, milyonlarca sterlin harcadı.

Ülkedeki ekonomik krize rağmen bu yılki “boxing day”de yetkililer nüfusun yüzde 80’inden fazlasının alışveriş yaptığını tahmin ediyor.

“Boxing day”in hafta sonuna denk gelmesi ve ülkede 2010’la birlikte katma değer vergisinin yüzde 17.5’e çıkacak olması, ilginin önceki yıllara göre daha yoğun olduğu tahminlerine neden oldu.

Özellikle başkent Londra’da Oxford Circus, Regent Street gibi, ünlü mağazaların bulunduğu meydan ve caddelerle alışveriş merkezlerinde çok sayıda insan en az yüzde 50’lik indirimlerden yararlanmak için mağazaların önünde dün sabah erken saatlerden itibaren uzun kuyruklar oluşturdu.

İngilizce “box” (kutu) kelimesinden gelen ve geleneksel olarak Noel’in ardından düşkünlere ve fakirlere yardım edilen “hayır günü” olan bilinen bu gün, zamanla insanların yardımdan çok indirimli alışveriş yaptığı güne dönüşmüş.

İngiltere’de Noel günü gibi, bankaların ve işyerlerinin tatil olduğu bu günde, alışverişin yanı sıra aileler bir araya gelip, yemek yiyor ve “tatil yapmayan” İngiliz ve İskoç liglerindeki futbol maçlarını ve diğer spor müsabakalarını izliyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.