Kepçe kulak ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı
Kepçe kulak ameliyatı

Kepçe kulak ve yelken kulak olarak isimlendirilen kulaklardaki şekil bozukluğunun zayıf kulak kıkırdaklarından kaynaklanır ve basit bir kepçe kulak ameliyatı ile çözülebiliyor.

Halk arasında “kepçe kulak” veya “yelken kulak” diye adlandırılan şekil bozukluğu; kulak kıkırdaklarının zayıf olması nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması ve buna bağlı olarak kulağın öne, yana doğru açılı durduğu durumdur.

Op. Dr. Nuri Battal, kepçe kulak ameliyatını erkeklerin de yoğun talep ettiğini söylüyor. Çünkü kadınlar saçları ile kulaklarını kolayca gizleyebilirken, erkekler kısa saçları nedeniyle bunu yapamıyor.

Kulak estetiği sorunları

Kulak estetiğinde bir diğer problem ise kulak memesinin küpe kullanımı ile zamanla yırtılması veya sarkarak göze hoş görünmemesidir.

Kepçe kulak neden olur?

Kepçe kulak doğuştan olan ve ailesel olarak gelişen bir durumdur. Belirli bir nedene bağlı değildir. Herhangi bir rahatsızlık veya hastalık belirtisi değildir.

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılır?

Kepçe kulak okul çağındaki çocukların kız veya erkek en büyük kabusudur. Çünkü okulda arkadaşları için alay konusu olurlar ve bu durum onların okul başarılarını ve sosyal ilişkilerini ciddi oranda etkiler. İlerde bazen telafisi mümkün olmayan ciddi psikolojik problemlere bile neden olabilir.

Op. Dr. Nuri Battal, en iyi tedavinin aileleri tarafından kepçe kulak tespit edilen bebeklerde doğumdan 2-3 hafta sonra devamlı olarak fakat doktor kontrolünde kulaklara bir elastik bandajın bir kaç ay süre ile uygulanması olduğunu söylüyor. Sonuç genellikle başarılı olur ve ilerde ameliyat gerek kalmaz.

Bu fırsatı kaçırmış olan çocuklarda ise en iyi tedavi zamanı ilkokula başlamadan cerrahi olarak düzeltilmesidir. Kişisel şartlara ve ailenin tercihine göre ameliyat daha sonraki yıllarda da yapılabilir, ancak okul öncesi ameliyat, çocuğun arkadaşları tarafından kulakları yüzünden alay konusu edilme olasılığını ortadan kaldırdığı için tercih edilmelidir. 5 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir.

Erişkinlerde kepçe kulak ameliyatı

Erişkinlerde de kepçe kulak düzeltme ameliyatı yapılabilir ve hiçbir sakıncası yoktur.

Kepçe kulak ameliyatının faydaları

Kepçe kulak estetiği ameliyatı kulakların normal yerlerine gelmesini sağlayarak ciddi olarak kişinin görünümünü değiştirir. Bu durum kişinin kendine güvenini artıracağında ailesel ve sosyal ilişkilerini olumlu yönde etkileyecektir.

Op. Dr. Nuri Battal, kulak estetiği ameliyatının ciddi riskler taşıyan bir müdahale olmadığını belirterek, hastanın yaşına göre lokal veya genel anestezi altında yapılabildiğini söylüyor.

Kepçe kulak ameliyatı nerede yapılır?

Hastanede veya kliniklerde yapılabilen, hastanede kalmayı gerektirmeyen günlük bir cerrahi işlemdir. Cerrahın tercihine göre kulak önünden veya arkasında yapılır. Kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilerek kulak geriye doğru yerleştirilir.

Kepçe kulak ameliyatı ne kadar sürer?

45-90 dakika kadar süren ameliyattan sonra bir kulak bandını 1-2 hafta kadar takmak gerekir. Kesiler genellikle kulak arkasındaki kıvrımda kalacağından görünen bir iz kalmaz. Duymayı etkilemez. İyileşme 1-2 hafta içinde tamamlanır. Kulak memesinde oluşan yırtılma ve deliklerin genişlemesi ya da sarkması yine lokal anestezi ile düzeltilebilir.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.