Kırışıklarla her yaşta savaşabilirsiniz

Kırışıklarla her yaşta savaşabilirsiniz
Kırışıklarla her yaşta savaşabilirsiniz

Yaşlanmaya karşı önleminizi almak için ille de yüzünüzdeki çizgilerin belirgin hale gelmesini beklemeyin! Unutmayın, yaşlanmaya karşı mücadelede en etkin çözüm, erken alınan önlemlerdir…

20’li yaşlar

İleriki yaşlarda oluşabilecek kırışıklıklar için önlem almada güneş korumasının ne kadar önemli olduğunu hatırlatmamıza gerek yok. Güneş koruyucunuzun altına anti-oksidan zengini bir serum sürmek serbest radikallerin neden olacağı minik çizgileri önlemede daha etkili olacaktır. New York’tan dermatolog Neal Schultz, “Sabah önce serumu uygulayın ardından güneş koruyucunuzu sürün. Gece ise serumu sürdükten sonra üzerine nemlendiricinizi uygulayın,” diyor.

30’lu yaşlar

30’lu yaşlardan itibaren kolajen üretimini artırmak için retinoik asit içeren bir ürün kullanmanızı tavsiye ediyor dermatolog Melisa Eczacıbaşı, ilk aşamada ürünü anti-oksidan serumun üzerine iki gecede bir sürün. Eğer cildinizi tahriş etmiyorsa her gece sürebilirsiniz. Güneş koruyucusunu ise ihmal etmemelisiniz.

40’lı yaşlar

Eczacıbaşı, kolajen ve elastin sentezinin daha düzgün çalışmasına yardımcı olacak peptit, mineral ve vitaminlerce zengin bakım kremlerinin etkili olacağını söylüyor. Bir dermatoloğa düzenli olarak gitmeye başlayın. Dr. Alster “Reçeteli ürünlerden faydalanın,” diyor.

50’li yaşlar

Bu yaşlarda cildiniz daha da hassaslaşabilir. Retinol içeren ürünler cildinizi tahriş ediyorsa rahatlatıcı bitkiler içeren bir ürün tercih edin. Nemlendiricinizi de değiştirmeniz doğru olacaktır. Yağ bazlı ya da bolca nem sağlayan hiyalüronik asit içeren bir krem uygulayın.

Evde yapılan bakımlar yeterli gelmiyorsa profesyonel yardım alın…

Botoks

“Özellikle kötü kullanılan mimikler deformasyon nedenlerinden biri,” diyor Estetik ve Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu. “Botoks mimikleri terbiye eder ve çizgilerin oluşumunu engeller. Çok mimik kullanan kişiler koruyucu estetik önlemi olarak Botoks yaptırılabilir,” diye de ekliyor Kışlaoğlu.

Fiyat: 100-200 Dolar arasında değişiyor.

PRP

‘Platelet Rich Plazma’ tedavisinde hastanın kendi kanı steril bir ortamda alınıyor. Özel bir santrifüj cihazında yüksek hızda ve belli sürelerde döndürülüyor. Santrifüj edilen kanın, doku iyileşmesinde önemli rolü bulunan trombositten zengin bölümü ayrıştırılarak tedavi edilecek bölgeye enjekte ediliyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.