Masa başında çalışanları bekleyen büyük risk

Masa başında çalışanları bekleyen büyük risk
Masa başında çalışanları bekleyen büyük risk

Bütün gün masa başında ve klimalı ortamlarda çalışan kalan kişilerin risk altında olduklarını belirten uzmanlar, masa başı ve klimalı ortamların boyun ve sırt ağrılarına davetiye çıkardığı uyarısında bulundu.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Semiha Büyükpoyraz, masa başında çalışanların karşılaşabileceği sırt ve bel ağrıları için şunları söyledi:

“Baş ve boyun ağrısı çekiyor, boyun hareketlerinde tutukluk hissediyorsanız ve ağrı kesici ilaçlara yanıt alamıyorsanız kronik boyun ağrısıyla karşı karşıya olabilirsiniz.

Özellikle masa başında ve klimalı ortamlarda çalışanları tehdit eden boyun ağrısı sürekli aynı pozisyonda durma, klima ya da soğuğa maruz kalma gibi sebeplerle oluşuyor.

Boyun kaslarının kasılması sonucu boyunda meydana düzleşme; boyun ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetlere yol açıyor. Ağrı sırta ve göğse yayılırsa, kollarda ağrı ve uyuşma ile birlikteyse boyun fıtığından söz edilebilir.

Sabahları uykusuz ve bitkin kalkma, boyun ve sırt kaslarında sürekli ağrı, huzursuzluk-gerginlik, her şeye karşı isteksizlik varsa fibromiyalji sendromu (yumuşak doku romatizması) gelişmiş olabilir.”

Hastalığın derecesi saptanmalı

Fizik muayene, laboratuvar ve radyolojik tetkikler (röntgen, MR) ile hastalığın tanısı konularak derecesinin saptandığını belirten Büyükpoyraz, tedavide kullanılan ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlar, sıcak tatbiki ve fizik tedavi yöntemleri ile başlangıç safhasında hastalığın ilerlemesinin önlenebileceğini kaydetti. Egzersiz ile boyun ve sırt kaslarının kuvvetlendirilebileceğini vurgulayan Büyükpoyraz, spor yapmanın, özellikle yüzmenin yararlı olacağını söyledi.

Tedavi edilmeyen boyun ağrılarında baş ağrılarının sıklıkla görülmeye başlandığını, alınan ağrı kesicilerin ise etkisini yitirdiğini kaydeden Büyükpoyraz, kollarda ağrı-güçsüzlük, uyuşukluk hislerde azalma ile fıtık oluşumuna zemin hazırladığının, ağrının kronikleşmesinin yaşam kalitesini azaltıp depresyona neden olabileceğinin altını çizdi.

Büyükpoyraz, boyunda ağrı ve gerginliğin önlenmesi konusunda şu önerilerde bulundu:
“Soğuktan korunmalı, uzun süre sabit şekilde durulmamalı, özellikle masa başında çalışanlar boyun kaslarını güçlendirecek egzersizler yapmalı, stresten uzak durulmalı, ağır kaldırmamalı, tek kolla yük taşımamalıdır.”

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.