Selülit neden olur?

Selülit sorununun kadınların kabusu olduğu bilinen bir gerçek. Kadınların güzelliklerinin önündeki en büyük engellerden olan selülitlerin birçok nedeni olabiliyor. İşte selülitin başlıca nedenleri…

Selülitin hormonal nedenleri

Kadınların östrojen hormonu miktarındaki artışın selüliti çoğalttığı bilinmektedir. Özellikle hamilelik döneminde, cilt ve vücut sağlığı için gerekli olan bir takım hormonlar ve kimyasal maddelerin miktarındaki değişiklikten dolayı hücre aralığında normalin üstünde su birikmeye başlar.

Dengesiz beslenme selülit nedeni

Tek yönlü ve sağlıksız beslenme selülitin ana nedenlerinden biridir. Fast food ve hazır gıdalar selülitin oluşumuyla doğrudan ilişkilidir. Hayvansal yağlar, tuz, şeker, kola ve kahve gibi yiyecek ve içecekler de yağ hücrelerini şişirerek, buralarda ödem yapmakta ve selülit oluşmasına neden olmaktadır.

Sigara ve alkol de selülit yapıyor

Sigara ve alkol kullanan bayanlarda selülit görülme oranı kullanmayanlara oranla daha fazladır.

Yanlış duruş ve selülit ilişkisi

Yüksek topuklu ayakkabılar giymek, yanlış yürümek ve yanlış oturmak da selülitin nedenleri arasında sayılabilir. Yüksek topuklu ayakkabılardan dolayı kan dolaşımındaki bozukluk zamanla cildin iyi beslenememesine dolayısıyla da selülit oluşmasına sebep olur.

Spor yapmamak da selülite neden oluyor

Spor yapmamaktan dolayı vücut yeterince yağ yakamaz. Zamanla derinin altındaki yağ dokusu şişerek yağın depolanmasına neden olur. Bu sebeple de cilt yüzeyinde çirkin bir görüntü oluşur.

Bağırsakların düzensiz çalışması ve selülit

Alınan besinlerin türü, miktarı, kalitesi, gün içindeki dağılımı, kabızlığa karşı alınan ilaçlar, bağırsak sistemi dolayısıyla selüliti etkiler.

Psikolojik etkiler: Sinirli, heyecanlı, sıkıntılı insanlar selülite daha yatkın olmaktadır. Uykusuzluk çeken kişiler, hareketsiz kişiler, depresyona meyili olan kişiler, heyecandan ileri gelen şoklar yaşayan kişiler selülite daha yakındır.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.