Sıcak havalarda sorunsuz uyuyun

Yaz aylarında hava sıcaklığı ve nem oranı arttığı için uyku uyumak neredeyse imkânsız bir hale gelir. Uzmanlar, bu tür durumlarda daha rahat bir uyku için alınabilecek bazı önlemlerin olduğunu belirtiyor. İşte sıcak havalarda sorunsuz uyku tüyoları…

Havadar yerde uyuyun

Sıcağa hassassanız yatak odasında klima kullanabilirsiniz. Genel kanının aksine, dikkatli kullanılan klimalar hastalıklara yol açmaz.

Özellikle yaşlıların, kalp, tansiyon, ciğer hastalıkları olanların, kilolu kişilerin vücutlarını tam destekleyen, vücudun ağırlık noktalarına özel destek sağlayan rahat şiltelerde yatmak uyku kalitesini artırır.

En az giysiler, ayakkabılar kadar kullanılan yastıkları da dikkatle seçmek gerekir: Boyunun doğal eğriliğini destekleyen ama çenemizin öne doğru bükülmesine neden olmayan yastıklarda yatmak yerinde olur.

Çarşaf, yastık kılıfı ve pikenizin pamuklu olmasına dikkat edin.

Yaz aylarında gece yenen yemekler sorun olabilir. Her şeyden önce son öğün ile yatma saati arasına en az 3 saat koymak, midenin boşalmasına ve yatınca nefes almak ve kalp üstünde basınç olmasını azaltmak açısından gereklidir.

Akşam yemeklerinde yağlı, kızartmalı, baharatlı/ acılı/ekşili yemeklerden özellikle kaçınmalısınız. Kahve başta olmak üzere bütün kafeinli içecekler (kolalar ve enerji içecekleri dahil) uykuya dalmayı güçleştirip, kalitesini bozar.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.