Sıcaklar psikolojik rahatsızlıkları tetikliyor

Sıcaklar psikolojik rahatsızlıkları tetikliyor
Sıcaklar psikolojik rahatsızlıkları tetikliyor

Aşırı sıcakların stres kaynağı oluşturduğunu belirten uzmanlar, sıcaklar nedeniyle artan sinirlilik halinin psikolojik rahatsızlıkları tetikleyebileceği uyarısında bulunuyor.

Aşırı sıcakların insan psikolojisi üzerindeki etkilerine değinen Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Melike Ceyhan Balcı, bunaltıcı havalarla birlikte insanların sinirlilik düzeylerinin doruk noktasına ulaştığını söyledi. Bununla da stresin zihinsel, ruhsal ve hatta fiziksel açıdan sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir tehdit unsuru haline geldiğini belirten Dr. Balcı, “Bu yüzden stresi kontrol altında tutarak hayatı daha üretken bir hale getirmeliyiz” dedi.

Dr. Balcı, aşırı sıcaklarla birlikte oluşan stresin kişide öfke, bıkkınlık, halsizlik, tartışma, kavgalar, hatta polisiye olaylara neden olduğunu belirtti.

Dr. Balcı, “Stresle birlikte reflekslerde meydana gelen zayıflama ile ev, işyeri ve trafik kazalarında artış görülebilirken, yeme, içme bozuklukları, uykusuzluk, huzursuzluk, iştah kaybı, aşırı yeme eğilimleri, sigara ve alkol kullanımının artması, konsantrasyon eksikliği, sürekli yorgunluk gibi kişinin iş ve sosyal yaşantısını son derece olumsuz etkileyebilecek belirtiler ortaya çıkabiliyor.

Yoğun ve uzun süreli stres altındayken dolaşım sisteminde salgılanan adrenalin ve sinir hormonları da kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalıkları, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sağlık açısından risk oluşturacak problemlere yol açabiliyor.” diye konuştu.

Zihninizi 10 dakika boşaltın

Dr. Melike Ceyhan Balcı, strese neden olan faktörlerin tamamen ortadan kaldırmanın mümkün olmadığı fakat stresle mücadele etmenin yollarının bulunduğunu anlattı.

Dr. Balcı, “Evlilik, doğum yapma, hamilelik, sevilen birinin ölümü, şehir veya ülke değiştirme gibi alışık olunmayan durumlar strese yol açıyor. İşyerinde çok yoğun tempoda çalışıyorsanız belirli aralıklarla ara verin ve zihninizi 10 dakika kadar boşaltın. Eve iş getirmeyin.

Ev ve işyerlerinde yapabileceğinizden fazla sorumluluk almayın. Yapamayacağınız bir iş konusunda hayır demeyi öğrenin. Stres ve öfkelerinizle başa çıkmayı öğrenin. Gevşeme yöntemlerini kullanın.

Acele karar vermeyin. Sakinleşmeye çalışın. İş dışındaki hayatınıza da yatırım yapıp hobiler edinin. Her yolu denemenize rağmen stresle başa çıkamazsanız bir psikiyatri uzmanından yardım alın” dedi.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.