Sigarayı bırakanlar kilo sorunu yaşıyor

Sigarayı bırakmak sağlık için yapılacak en iyi şey olsa da sigarsızlıkla birlikte ortaya çıkan kilolar sorun yaratabiliyor. Uzmanlar, sigarayı bırakanların kilo almanın önüne geçmekte sıkıntı yaşadıklarını söylüyor.

Konya’da Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akman, “Sigarayı bırakanlar, özellikle ara öğünlerde kuruyemiş ve yağlı gıdalar tükettiği için kilo almaya başlıyor” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akman, sigarayı bırakanların, aşırı kilo sorunu ile hastaneye başvurduklarına dikkat çekti. Sigarayı bırakanlara uyarıda bulunan Yrd. Doç. Dr. Akman, şunları söyledi:

“Sigarayı bıraktıktan sonra kilo alınmasının birinci nedeni, sigarayı bırakan insanlar, ara öğünlerde yağ oranı yüksek kuruyemişlere yöneliyor ve fazla oranda tüketiyor. İkinci neden ise nikotin, enerji harcadığı için vücutta yağ birikmesi az oluyor. Enerji harcaması ortadan kalktığı için de yağ birikme oranı da çok az da olsa artıyor. Sigarayı bırakanların ara öğünlerde yağlı ürünler yerine salata, domates ve marul gibi sebzeleri tercih etmelidirler.”

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.