Stresli iş, eşlerin ruhsal yapısını bozuyor

İş stresinin eve taşınmasının eşlerin ruhsal yapısında bozukluklara yol açtığını belirtiliyor. Özellikle çalışma hayatında insanlarla sürekli ilişki içinde olan polis, doktor, öğretmen, gazeteci, şoför gibi meslek grubundaki kişiler, hem stresli hem de tehlikeli işlerde çalıştıklarından, işlerindeki sorunları eve taşımaları halinde, ev içi huzursuzluklar daha da artarak bu tip işlerde çalışan kişilerin eşlerinde ruhsal yönde sorunların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Psikologa gitmeyen bir toplumuz
Ülkemizde ise en büyük sorunun bu meslek grubunda çalışan insanların, kendi ruhsal sorunlarını bir doktora gidip anlatmıyor olmaları gösteriliyor. Bu durumdan ise en çok etkilenen çalışmayan eş oluyor. Bu tip şikâyetleri anlatmak için uzmanlara genellikle çalışanların eşleri geliyor ve bir anlamda, eşinin sorununu kendi sorunu olarak görerek çıkış yolu bulmaya çalışıyor.

Toplum arasında çalışmayan eşin hiçbir sorunu olmaz gibi bir düşüncenin yaygın olması özellikle eşinin çalışma ortamından doğan sıkıntılarına yardımcı olmaya çalışan kadını bunalıma itiyor. Evdeki çocukların sorunları, ev işleri ve bunun üzerine eklenen ekonomik sıkıntılar, sorunlarıyla baş başa kalan kadının psikolojisinde derin izler bırakıyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.