Uzun soluklu ilişkinin sırları

İlişkinizde ev işlerindeki görev paylaşımınızda yüzde 60’ı geçiyorsanız ilişkinizde mutsuz olabilirsiniz. Kanada’da bulunan Western Ontario Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre uzun soluklu bir ilişkisinin sırrı çiftlerin bulaşık işini paylaşmasında yatıyor.

Araştırmaya göre ev işlerini birlikte yapan çiftler, birinin evin ekmeğini getirdiği diğerinin evde kalıp ev işleriyle ilgilendiği çiftlere nazaran çok daha mutlu. Sonuçlar çiftlerden hiçbirinin temizlikten çocuk bakımına, ev işlerinde yüzde 60’tan fazla paya sahip olmaması gerektiğini öne sürüyor.

Yıllardır erkeğin işe gittiği, kadının evde kalıp çocuklara bakıp evle ilgilendiği evliliklerin ideal olduğu teorisi de böylece çökmüş oldu. Araştırmaya göre bu ilişki tipinde erkek kendisini devamlı eve gelir sağlamak zorunda hissederken, kadın ise kendisini eve finansal olarak destek sağlayamadığı için eksik hissediyor.

Araştırmaya göre bu ilişkilerdeki kadınlar aynı zamanda kendisini daha hassas hissediyor ve dul ya da boşanmış bir kadın olarak bir başına kalmaktan korkuyor.

Kadının eve ekmek getirdiği ilişkilerde ise erkekler kendilerini mutsuz ve hatta sağlıksız hissediyor, kadın da aşırı stresli oluyor.

2006’da İngiltere Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Konseyi’, çoğu kadının geleneksel olmayan ilişkilerde daha mutlu olduğunu ortaya koyan bir araştırma yapmıştı. Kadınlar ev hanımı ya da evde oturan kadın olmak istemiyor.

Kanadalı araştırmacılar da bu çalışmayı baz alarak bu araştırmayı düzenledi. Araştırma dahilinde 50 bin yetişkin hayatları ve işleri hakkındaki soruları cevapladı. En mutlu çiftler ise eve hem finansal açıdan hem de ev işleri açısından eşit düzeyde yardımcı olanlar çıktı.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.