Yanlış bildiğimiz sağlık bilgileri

Yanlış bildiğimiz sağlık bilgileri
Yanlış bildiğimiz sağlık bilgileri

Çok sevdiğim bir cümle var: Bilmeyenden değil, bilmediğini bilmeyenden korkmalı! Doğru bildiğimiz yanlışların çoğu işte bu bilmediğini bilmeyenlerin ortaya attığı bazı palavralar. Bunlar bir süre sonra şehir efsanesine dönüşüyor sonra da “yanlışlıklar komedyası” haline geliyor. İşte bu yanlışların en ünlüleri…

Buzlu çay ve meyve suları sağlıklı içeceklerdir

Çocuklar için kolalı içeceklerin zararlı olduğunu çoğumuz biliriz ama fazla miktarda tüketilen bol şekerli doğal meyve sularının veya buzlu çayların da başta şişmanlık olmak üzere birçok probleme yol açabileceğini unuturuz. Özellikle çocuklar ve gençlerde meyve suları ve buzlu çay tüketimi abartılırsa, bunun şişmanlığa yola açabileceğini bilmekte yarar var.

Şekerli yiyecekler enerjiyi artırır

Fazla şekerli besinler, özellikle doğal olmayan bakkal şekeriyle yapılmış tatlıları sağlığı bozuyor. İnsanların şekerli yiyeceklere en çok ihtiyaç duyduğu zamanlar bedensel ve ruhsal enerjilerinin dip yaptığı dönemler. Çoğu kişi bedensel ve ruhsal enerji kaybını şekerli yiyeceklerle gidermeye çalışıyor. Mutsuz olanlar mutluluğu, yorgun olanlar dinçliği şekerli besinlerde, tatlılarda ve içeceklerde arıyor. Uzmanlarsa tam tersini söylüyor: Fazla miktarda şeker içeren besinler hipoglisemiyi tetikleyerek kısa bir süre sonra eskisinden daha ciddi bir yorgunluğa yol açıyor.

Şişe ve damacana suları şehir suyundan daha sağlıklıdır

Eğer kirlenmemişse, her su sağlıklıdır. Suyun kirlenmesi kaynağında, taşınmasında veya saklanma sürecinde olabiliyor. Eğer düzenli denetleniyorsa musluk sularının sağlık bakımından şişe ve damacana sularından pek eksiği yok. Denetlenmemiş, kaynak kontrolleri, şişelenme ve taşınma-dağıtım süreçleri izlenmemiş şişe suları bazen musluk sularından daha kirli olabiliyor. Aslında şişe suyu olarak satılan suların önemli bir kısmının mineral yoğunluğu değiştirilmiş musluk suyu olduğunu da unutmayalım!

Ensülin alışkanlık yapar

Ensüline başlamamak isteyenlerin uydurduğu bir bahaneden başka bir şey değildir. Ensülin gerekirse mutlaka yapılmalıdır. Ensülin kullanması gereken her diyabetli, bu ilacı mutlaka düzenli olarak kullanmalıdır. Şeker hastalığı ile ilgili daha birçok efsane var.

Hipertansiyon ilaçları alışkanlık yapar

Hiçbir hipertansiyon ilacının alışkanlık yapması söz konu değildir. Ama aynı ilaç eskisi kadar etkili olmayabilir. Bunun nedeni araya giren yeni ve önemli bedensel değişimlerdir, ilacın alışkanlık yapması değil! Tansiyon ilaçları bağımlılık yapmaz, başlanıldığı zaman bırakılmaz. İlacı bırakma veya dozu değiştirme kararını sadece doktorlar verebilir.

Yaşlandıkça kilo almak kaçınılmazdır

Yaşlandıkça vücudun kas oranı azalıp yağ oranı artıyor. Kas miktarının azalması kalorileri yakma gücünü de azalttığından kilo almak ve yağ depolamak kolaylaşıyor. Bu durum aktiviteyi artırarak ve beslenme planında bazı değişiklikler yapılarak önlenebiliyor. Yani yaşlanmak mutlaka kilo almak anlamına gelmiyor.

Balıkla yoğurt yenmez

Bu yanlışın ne zaman ve kimden kaynaklandığı bilinmiyor ama yoğurdun çok iyi bir bağırsak dostu ve aynı zamanda zehirlenmeye karşı mükemmel bir panzehir olduğu biliniyor. Yoğurtta bulunan probiyotik bakteriler iç dengeyi koruyor, bağışıklığı güçlendiriyor. Yiyip içtiklerinizden beklenmeyen bir zarar görmek istemiyorsanız, onları yoğurtlayın!

Kekik suyu kan şekerini azaltır

Kan şekerini azaltmanın doğru yolu doktorunuzun vereceği beslenme ve aktivite programına uymak, önerdiği ilaçları (tabletler veya ensülin) dikkatle kullanmaktan geçer. Kan şekerini çok az düşürebilen tarçın dışında hiçbir yiyecek veya içeceğin diyabetliler için kan şekerini düşürmek amacıyla kullanılması önerilmiyor. Tarçın da ilaç değil, tedaviye destek olarak kullanılıyor.

Günde en az 8 bardak su içmeliyiz

Bu çok önemli bir yanlış değil ama çok sık konu edilir. Yanlışlığa yol açan “her gün 8 bardak ve daha fazla su için” emrinde ısrarlı olmaktır! Vücudumuzun yüzde 75’e yakını sudan oluşur. Hücrelerimizin içinde de neredeyse aynı miktarda su bulunur. Metabolik ve hormonal faaliyetler kuraklık çeken bir bedende aksayabiliyor. Burada önemli nokta sıvı ihtiyacınız için sadece su içmek zorunda olmadığınızın bilinmesidir. Su ihtiyacınızı sadece 8-10 bardak su içerek karşılamanız gerekmez. Karpuzdan, çorbadan, bitkisel çaylardan kısacası diğer yiyecek ve içeceklerden kazandığınız sıvılar da su ihtiyacınızı giderir.
Ne yesem zayıflatıyor mu?

Zeytinyağı şişmanlatmaz

Her yağ gibi zeytinyağının da bir gramında 9 kalori var. Bir yemek kaşığı zeytinyağı yaklaşık 120 kalori kazandırır. Eğer ihtiyacınızdan fazla kullanırsanız (örneğin üzerine limon sıkıp ekmek banarak karnınızı zeytinyağı ile doyurursanız) zeytinyağı da diğer yağlar gibi kilo aldırır.

Diyet ürünleri ile daha kolay zayıflarız

Düşük enerjili diyet ürünleri çoğu zaman doygunluk hissi vermediğinden fark edilmeden daha fazla yenir, içilir. Diğer taraftan bir ürünün diyet ürünü haline getirilmesi farkına varılmadan dikkatsizlik ve rahatlık duygusu da verir. Bu nedenle diyet ürünlerini tüketirken dikkatli olmak gerekir.

Karbonhidratlarla proteinleri karıştırmak şişmanlatır

Fransız diyet uzmanı Montignac’ın ürettiği, bilimsel temeli olmayan hatta ısrarla uygulanırsa sağlıksız sonuçlara yol açabilen bir yanlış. Çoğu besinde zaten doğal olarak yağ ve protein bir aradadır. Örneğin, yoğurt en doğal haliyle bile protein, karbonhidrat ve yağ karışımıdır. Makarnada, mercimekte, bulgurda, fasulyede et peynir koymasanız bile doğal olarak karbonhidratın yanında bitkisel proteinler de vardır. Kısacası “ayırma diyeti” de, “sentez diyeti” de tam bir palavradır. Bu bilgi doğru olsaydı şişmanlara ilk önce yoğurt yasaklanırdı.

Aç karnına içilen limon suyu zayıflatır

Bu aslında şehir efsanesinden yaygın bir söylencedir. Ama ne var ki, aslı astarı yoktur. Herhangi bir yiyecek veya içecekten yardım alınarak vücutta biriktirilen yağlardan kurtulmak mümkün değildir. Ne limon veya greyfurt suyu, ne aç karınla içilen elma sirkesi veya tere tohumu, ne enerji içecekleri yağlarınızı eritemez. Bol bol soda içmenin de aç karına kekik suyu kullanımının da yağ yakıcı bir faydası bulunmuyor. Sadece yeşil çayda bulunan kateşinler metabolizmayı azıcık hızlandırabiliyor.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.