Yumurta kırk yaşından sonra zararlı mı?

Yumurta kırk yaşından sonra zararlı mı?
Yumurta kırk yaşından sonra zararlı mı?

Kanadalı bilim adamları tarafında yapılan ve kırk yaşından sonra haftada üç öğünden fazla tüketilen yumurtanın kalbe en az sigara kadar zarar verdiği iddia edilen araştırmaya Türk uzmanlar karşı çıktı.

Kanada’da yapılan bir araştırma, yumurtanın kalbe en az sigara kadar zarar verdiğini ortaya çıkardı. Western Üniversitesi bünyesinde hazırlanan incelemede özellikle yumurta sarısının kalp ve damarlara en az sigara kadar zarar verdiği belirlendi.

Uzmanlar protein, vitamin ve yağ oranıyla vücudun birçok ihtiyacını karşılayan yumurtanın kalp tıkanıklarına sebep olduğunu açıkladı.

Kolesterolün karotid arter darlığına sebep verdiğini belirten bilim adamları, “Haftada 3 öğünden fazla yumurtanın sarısını tüketenlerin damarlarında tıkanıklık oluşma oranı diğerlerine göre daha yüksek” açıklamasında bulundu.

Özellikle 40 yaşından sonra karotid kalp tıkanıklığının arttığına dikkat çeken bilim ekibi, “Sigara ve yumurtanın sarısı bu riski ikiye katlıyor. Yumurtanın sarısı saf kolesterol ve birçok kalp rahatsızlığına da davetiye çıkarıyor” yorumunu yaptı. Kanadalı uzmanlar yumurtanın sarısı için yaptıkları çalışmanın daha da derinleşeceğini bildirdi.

Türkiye’den bilim adamlarının ise araştırmadaki iddialar konusundaki görüşleri şöyle:

“Israrla yumurta yiyin”

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta: “Çalışma gözleme dayalı yapılmış, bu sebeple güvenilir değil. Haftada 4 defadan fazla yumurta yenmesinin boyun damarındaki plakların kalınlaştırdığını iddia etmek yetersiz bir bilgi. Israrla kalp damar hastalığı olan ve tüm sağlıklı insanların her gün bir ya da iki yumurta yemesini söylüyoruz.”

“Araştırma inandırıcı değil”

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Metbolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın: “Yumurta tüketimi sigara içmeyle eşdeğer görülmüş. Haftada 10 tane yumurta yiyen insanlar var, yumurta yiyip 100 yaşında olanlar var. İşin ilginci çok yumurta tüketenlerin kolestrolleri daha düşük. Araştırmayı inandırıcı bulmadım.”

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.