Bal bozulur mu?

Bal bozulur mu?
Bal bozulur mu?

Arkeologlar tarafından yapılan kazılarda kavanozların içinde hiç bozulmamış bala rastlamaktadırlar. Uzmanlar, bu ilginç durumun nedeninin oldukça basit olduğunu söylüyor. İşte balın bozulmama nedeni…

Açılmış ve kapağı kapatıldıktan sonra bir yerlerde unutulmuş bal kavanozlarını yıllar geçtiğinde bulsanız bile içerisindeki balın bozulmadığınız görürsünüz. Arkeologlar yapılan kazılarda hiç bozulmamış ballara rastlamaktadır. Peki, nedeni nedir?

Buzdolabında unuttuğunuz bir parça makarna veya sebzenin çok değil sadece 1 hafta sonra tanımsız bir şekil aldığına şahit olabilirsiniz. Ancak aynı şey bal için geçerli değildir.

Bakteriler içerisinde bulundukları yiyeceklerdeki şeker ve diğer maddelerle beslenir. Bir müddet sonra atık olarak asit ve diğer kimyasalları salgılarlar. Bu kimyasallar besinlerin renk, koku ve tadında değişikliklere sebep olur.

Diğer pek çok yaşam formu gibi bakteriler de yaşamak için suya ihtiyaç duyar. Yiyeceklerin hemen hepsi içeriğinde su barındırırken balda neredeyse hiç su yoktur. Bu da, bakterilerin üremesi ve yaşaması için uygun koşulların var olmamasını sağlar.

Balın içerisindeki çok az su bakterilerin yaşaması için yeterli değildir. Kapağı açık halde saklanan bal, havayla etkileşime girerek bozulacaktır. Ancak kapağı açılmayan bir kavanozdaki bal, yüzyıllar boyunca bozulmadan kalabilir.

Kapalı kavanozlardaki bal kristalize olur ve sertleşir. Ancak bu, bozulduğu anlamına gelmez.

YORUMLAR (3)

  1. Balla su karışmaz bal parçaları ve su parçaları yanyana getirirsin ama homojen olmazöz kütle farkından dolayıda bi kaç saatte balla su altlı üstl ayrılır bal yine bildiin bal.

  2. Berke güzel soru sormuş. Şöyle ormak istiyorum ben de, kavanozu yıkadım ve kuruttum. ancak tam kurutamamışım 1-2 damla su kalmış içinde, sonra bal doldurup kapattım. Bu bal bozulur mu?

  3. Bir miktar balı bir miktar suyla karıştırsak bozulur mu peki? Çünkü balın içinde su olmadığı için veya çok az miktarda olduğu için bozulmadığını yazmışsınız…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.