İdrar kaçırma hastalık belirtisi olabilir

İdrar kaçırma hastalık belirtisi olabilir
İdrar kaçırma hastalık belirtisi olabilir

Çoğu zaman basit bir sorun gibi gözükse de çocuklarda sıklıkla tekrar eden idrar kaçırma problemi idrar kesesi problemlerinin veya böbrek yetmezliği hastalığının habercisi olabileceği ifade ediliyor.

KTÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kalyoncuoğlu,”İdrar kaçırma böbrek yetmezliğinin ya da idrar kesesi ile ilgili bir sorunun habercisi olabilir.” dedi.

Böbrek yetmezliği habercisi olabilir

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mukaddes Kalyoncuoğlu, çocuklarda idrar kaçırmanın basit bir sorun gibi gözükse de kimi zaman ciddi böbrek yetmezliğinin ya da idrar kesesi ile ilgili bir sorunun habercisi olabileceğini söyledi.

Devam ederse hekime başvurulmalı

Prof. Dr. Kalyoncuoğlu yaptığı açıklamada, çocuklarda idrar kaçırma sorununun sık görüldüğünü, gece 4 yaş, gündüz ise 6 yaş üzerinde devam etmesi halinde mutlaka hekime başvurulması gerektiğini belirten Kalyoncuoğlu, şöyle devam etti:

“Aileler sorunu ‘çocuğun teyzesi, dayısı da idrar kaçırırdı’ diyerek, düzeleceğini düşünüp, göz ardı ediyor. Oysa yaş ilerlemesiyle bazı sorunların da ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu rahatsızlığıyla alay edilen çocuk, psikolojik olarak çeşitli tepkiler verebiliyor, içine kapanabiliyor, sıkılgan davranışlar sergileyebiliyor.

Altını ıslatma sorunu böbrek yetmezliğinin ya da idrar kesesi ile ilgili bir sorunun habercisi olabiliyor, araştırılması gerekiyor.”

YORUMLAR (1)

  1. böbrek yetmezliği habercisi olduğunu bilmiyordum açıkçası :(

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.