İlişkilerde iletişim sorunları ve çözüm yolları

Etkili iletişimin sırları nelerdir? Eşimize ya da erkek arkadaşımıza ihtiyacı olanı verirken kendi istediğimizi nasıl alırız? Çoğu çiftin sık sık yaşadığı iletişim sorunlarına bir inceleyelim.

1. Tuzak: Karşımızdakini parmağımızda oynatmak için kurulan iletişim
Bazen sırf kendi istediğimizi elde etmek için, istediğimiz zaman, diğer kişinin bu isteğimize cevap verip veremeyeceğini düşünmeksizin iletişim kurarız. Karşımızdaki kişinin kendi kötü hissetmesi için surat asar, dudaklarımızı sarkıtır, tehditler savurur, yüzüne gülerek kandırır ya da elimizden ne gelirse onu yaparız. Bu türden etkileşim geçici olarak etkili olsa da ilişkinin uzun vadedeki sağlığı üzerinde yıkıcı etkiye sahiptir. Bundan vazgeçin. Onun size sunabileceklerine saygı gösterin. İstediğinizi size veremezse bunu kendi başınıza halletmeye çalışın.

2. Tuzak: Aldatmak için kurulan iletişim
Bunun birçok ilişkiyi mahveden, en tehlikeli iletişim türlerinden biri olduğunu söylemeye hiç gerek yok. Yalanlar, abartmalar, oyunlar, kısacası her türden aldatma biçimi kafa karışıklığına ve kalp ağrısına yol açar. İlişkiyi temelinden sarsarak en sonunda derin bir güven boşluğuna sebep olur. Bunun ne kadar tehlikeli olduğunun bilincinde olarak bu oyuna daha başlamadan son verin. Yukarıda saydıklarımız kulağınıza tanıdık geliyorsa, bunu öncelikle kendi davranışlarınızda arayın. Dürüst ve açık olduğunuz sürece karşınızdakinin hile ve yalanlarını da kabul edemez hale geleceksiniz. İlişkinizde açıklığa ve her şeyi sezen keskin bir göze kavuşacaksınız.

3. Tuzak: Çelişkili mesajlarla kurulan iletişim
Çelişkili mesajlar (söylediğinizle yaptığınızın aynı olmaması) kandırmanın çok yaygın bir türüdür. Bu alışkanlık ya sözlerle ya da davranışlarla bir söz verme ve bu sözü tutmama şeklinde de olabilir. Çelişkili mesajlar çok fazla kafa karışıklığına yol açar. Karşınızdaki kişinin davranışlarına daima dikkat edin. Davranışlar gerçeği sözlerden daha iyi yansıtır. Davranışları sözlerini yalancı çıkarıyorsa söylenenleri dikkate almayın. Onun kendi içinde çelişkili olduğunu, belki de kişilik bölünmesi yaşadığını bilin. Sizi de böyle hissettirmesine izin vermeyin.

YORUMLAR (1)

  1. iletişim nedir

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.