İlişkilerde yaş farklarının yol açtığı sorunlar

Çiftler arasındaki büyük yaş farkı ilişkinin geleceği için bir tehdit mi, yoksa bir avantaj mı? Bir kadın yaşça kendisinden çok büyük ya da çok küçük bir erkekle ilişki kurarsa mutlu olabilir mi?

Böyle bir ilişkinin çok zayıf bir ihtimal olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Evet, aslında duygusal beraberliklerimizi genellikle kendi çevremizden ve kendi yaş grubumuzdan insanlarla kurmaya meyilliyiz ama hayatın karşımıza çıkaracağı sürprizleri nereden bilebiliriz ki? Pek çok kadın bu tarz bir ilişkiyi aklına bile getirmezken, kendisini 15 yaş büyük ya da 10 yaş küçük bir erkekle birlikte buluveriyor. Ve yaşanmayı bekleyen güzellikler de sorunlar da ondan sonra başlıyor.

Ne kaybedip ne kazanıyorsunuz?

Öncelikle bir kadının, yaşı kendisinden hayli büyük ya da hayli küçük bir erkekle birlikte olmasının ayrı ayrı avantajları ve dezavantajları var. Bu tip bir deneyimi ilk kez yaşayan kadının her halükarda bir bocalama dönemi geçireceği kesin. Ama sonrasında yavaş yavaş işler yoluna giriyor. Ne var ki, ilişkideki yaş farkı uzun vadede ciddi bir sıkıntı kaynağı haline gelip çiftin arasında çeşitli anlaşmazlıklara neden olabiliyor. İki tarafın hayata bakış açışı, beklentileri, yaşam tarzları arasında bir kopukluk baş gösterebiliyor. Ancak bu tarz problemleri genellemek oldukça zor çünkü bunun tam tersine yaş farkının bir avantaj ve mutluluk kaynağı haline geldiği ilişkiler de göstermek mümkün. Dolayısıyla bu olayı hem kazandırdıkları, hem de kaybettirdikleriyle ele almak gerekiyor. Ayrıca genç erkekle aşk farklı durumlara neden oluyor, yaşlı erkekle aşk farklı durumlara… Bu yüzden bunları da iki ayrı grup halinde değerlendirmek şart.

Yaşlı erkekle aşk yaşamak

Burada yaşlı derken tabii 25 yaşında, genç bir kadının 80’lik bir dedeyle değil, kendisinden 20 yaş büyük, 45 yaşında bir erkekle olmasını kastediyoruz. Ülkemizde yaşça büyük erkekle ilişki kurmak, annelerimizin kuşağından gelen bir alışkanlıkla nispeten daha sık karşılaşılan bir durum. Birçok genç kadın kendi yaş grubundaki erkekleri yeterince olgun bulmuyor ve kendisinden yaşça büyük erkeklere yönelebiliyor ya da hiç böyle bir niyeti yokken tesadüfler sonucu böyle bir erkekle ilişkiye girebiliyor. Özellikle orta yaşlı erkekler tecrübeleri, bir kadına nasıl davranılacağını iyi bilmeleri, oturmuş bir yaşam tarzına sahip olmaları ve hayattan beklentileri ile genç kadınlar için oldukça çekici hale gelebiliyorlar. Ailelerin birçoğu da kızlarının bu tarz ilişkisine olumlu bakıyor; kızlarının deli çağını atlatmış, aile kurma yaşına gelmiş, iş, güç ve düzenli gelir sahibi bir erkekle birlikte olmasına seviniyorlar.

Yaşlı erkekle aşkın avantajları

Orta yaşlı erkekler genç kadınların kendilerini iyi hissetmelerini ve mutlu olmalarını nasıl sağlayacaklarını çok iyi bilirler. Genellikle başlarından genç yaşta bir evlilik geçmiş olduğundan bu kurumu da gayet iyi tanırlar. Onların istediği şey, kaybetmeye başladıkları gençliklerini kendilerinden küçük bir kadınla yeniden kazanmak, yani ikinci bahar yaşamaktır. Karşılarındaki kadını memnun etmek için ellerinden geleni yaparlar. Bu tip erkekler yaşına göre çabuk olgunlaşmış ve bu yüzden kendi yaş grubuyla pek iletişim kuramayan kadınlar için idealdirler.

Yaşlı erkekle aşkın dezavantajları

Yaşı ilerledikçe erkek ister istemez kadından çok önce yıllara yenik düşüyor. Sosyal ve fiziksel aktivitelerden uzaklaşıyor, gece hayatından elini eteğini çekiyor ve kadın henüz hayatın ortasındayken yapayalnız kalıyor. Bu da arada anlaşmazlıklar çıkmasına, tarafların mutsuz olmalarına ve birbirlerine yabancılaşmalarına, yani ayrı hayatlar yaşamaya başlamalarına neden olabiliyor.

Genç erkekle aşk yaşamak

Türkiye’de çok nadir karşılaşılan bir durum olmakla birlikte orta yaşlı bir kadın, kendisinden yaşça epey küçük bir erkekle ilişki kurabiliyor. Bu tarz bir ilişkiye giren kadın kendisinden küçük erkekle genellikle kendi çevresinde değil bambaşka bir çevrede tanışıyor. Yaş farkı önemli boyuttaysa, çoğunlukla iki taraf da en azından başlangıçta ilişkiyi gizli yürütmeyi tercih ediyor. Ancak daha sonra, iş daha bir ciddiye binip evlilik aşamasına geldiğinde çevrelerine haber vermeyi daha uygun buluyorlar. Bunun nedeni ise yine toplumsal baskıdan ve çevrenin tepkisinden duyulan çekinme olarak kendini gösteriyor.

Genç erkekle aşkın avantajları

Bu tip bir ilişkide orta yaşlı erkekle genç kadın ilişkisinin aynısı söz konusu, ancak bu kez roller değişik. Orta yaşlı kadın kendi yaş grubundan erkeklerle kurduğu aşk ilişkilerinde aradığını bulamamış ve hayal kırıklığına uğramıştır. Bu yüzden de genç, yakışıklı ve en önemlisi hayat dolu bir erkekle yepyeni bir enerji kazanmak, taze ve dinamik bir aşk yaşamak ister, erkekse genç kadınlarla yaşadığı olgunlaşmamış, acemilik kokan tecrübelerden sıkılarak ne istediğini bilen bir kadınla daha oturmuş ve seviyeli bir ilişki beklentisindedir. Sonuçta iki taraf da aradıklarını birbirlerinde bulurlar.

Genç erkekle aşkın dezavantajları

Kadının erkekten daha erken çökecek ve yorulacak olması bir yana bu ilişkinin en zor tarafı, çevreye karşı verilen mücadelenin birliktelikte yarattığı sıkıntılar ve yıpranmalardır. Sonuçta sadece kadın değil erkek de kendi çevresinden tepki alır ve ikisi de aldıkları tepkilerin ruhsal sonuçlarını birbirlerine yansıtabilirler. Eğer içinde bulundukları çevre ilişkilerini kaldırabilecek kadar modern bir çevreyse o zaman sorun ancak ileri yaşlarda yaşama aynı oranda ayak uyduramama olabiliyor.

YORUMLAR (2)

  1. Ganime ne yaptınız ilişkiniz devam ediyor mu benimde sevdiğim kişi ile aramda 21 yaş fark var ne yapacağımı bilmiyorum

  2. Selam ben kendimden 20 yas buyuk bir adama asigim okadr asigimki gozum hicbisey gormuyo ben 25 sevdigim adam 45yani ayni yazinizdaki gibi

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

E-posta hesabınız yayınlanmayacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun.